Monthly Archives: Únor 2014

Paretovo minimum dobrého oblékání v 9 bodech

Hitem moderní doby je efektivita a snaha získat co nejvíce s co nejmenším úsilím. V této souvislosti se neustále cituje Paretovo pravidlo 80/20, které můžeme aplikovat i na oblékání.

Tak jsem si položil otázku: Kterých 20 % věcí je potřeba dodržovat, abyste se oblékali lépe než 80 % lidí?

1) Raději overdressed, než underdressed

Ať jdete kamkoliv, očekává se, že budete oblečeni na nějaké úrovni. Někdy je těžké tuto úroveň odhadnout, proto riskujete, že budete oblečeni příliš dobře, nebo jako chudí příbuzní. Pokud váháte, vždy se oblékněte raději o stupeň lépe (overdress), než hůře (underdress).

2) Košile jen s dlouhým rukávem

white-dress-short-sleeve-shirt-for-men-kestpxkp

Formální košile (do obleku, nebo pod sako či svetr) musí mít dlouhý rukáv. Prostě musí. I v létě. Proč? Zaprvé nebudete vypadat jako řidič ČSAD, zadruhé vám bude 1-1,5 cm košile vykukovat z rukávu a tím pádem pozvedne vaše vzezření opět o stupínek výše. (Pokračování textu…)

Jak uvázat nejjednodušší kravatový uzel – Four in hand

Každý správný muž by si měl umět uvázat kravatu. Na tom se asi shodneme. Možná se neshodneme v tom, který uzel by to měl být. Já tvrdím, že jde o jednoduchý Four-in-hand. Zástupy mužů s obrovskými Windsor uzly pod krkem ale tvrdí něco jiného.

Otázka kravatových uzlů je jeden z mála problémů, kdy to nejjednodušší řešení je podle mě i to nejsprávnější. Tak by byla škoda zbytečně se mořit s vázáním složitých kravatových uzlů, když stačí ten nejméně náročný. Složitost uzlu Windsor je i jeden z důvodů, proč spousta mužů kravatu po nošení nerozvazuje a uzel nechává zavázaný, čímž kravatu ničí. I ona si totiž potřebuje odpočinout a vyvěšením, nebo srolováním vyrovnat stopy po uzlu.

Natočil jsem své historicky první video, abych ukázal, jak uzel Four-in-hand uvázat. Buďte shovívaví.

(Pokračování textu…)

Jak se vyrábí boty v 11 tradičních továrnách

Za tento příspěvek patří ohromný dík Jakubovi Tichému, který dal videa dohromady při bezesné noci po konzumaci podivně chutnajícího cheeseburgeru. Přišlo mi škoda se o ně nepodělit s dalšími lidmi…

Pokud si chcete kupovat kvalitní zboží, v určitém okamžiku se nutně začnete zajímat i o jeho výrobu. U bot je to poměrně jednoduché, protože se tradiční továrny předhánějí v tvorbě videí z výroby. V tomto článku jich naleznete hned 11 – všechno tradiční britské továrny s minimálně několika desetiletími tradice.

Alfred Sargent – 1899

(Pokračování textu…)

Přijďte na můj kurz na Naučmese.cz

Screenshot 2014-02-13 18.43.39Dřív jsem říkával, že až si vydělám dost peněz, půjdu učit na nějaké gymnázium. Učit mě baví a zřejmě rád pomáhám lidem, což jsem doposud uskutečňoval pouze prostřednictvím článků na svých různých blozích.

Nedávno jsem to posunul na vyšší úroveň, když jsem začal pořádat kurz o oblékání na portálu Naučmese.cz. Doposud byl neplacený a probíhal individuálně, jeden na jednoho. Nyní jsem ho ale konečně překlopil do té správné formy – tedy skupinového placeného kurzu.

(Pokračování textu…)

Jak nakupovat strategicky

Za každým dobře oblečeným mužem nenajdete ženu, ale dobře poskládaný šatník. Ten ale bohužel nesestavíte přes noc, chvíli to potrvá a budete se muset trochu posnažit. Abyste ale neskončili jen se snůškou nezkombinovatelných výstřelků, ale opravdu funkčním šatníkem, ze kterého dokážete vytvořit desítky kombinací oblečení, je potřeba o tom trochu přemýšlet.

A vše začíná nákupem.

V tomto článku bych vám rád představil 2 metody, které mi pomáhají při uvažování o každém nákupu: tzv. nákupní trojúhelník a hodně modifikovanou teorii omezení.

Nákupní trojúhelník

Tento nástroj jsem si vypůjčil ze skvělého blogu Put This On.

Ať se vydáte nakupovat cokoliv, ideální by bylo pořídit danou věc levněrychle a kvalitně. To ale nejde. Můžete si vybrat pouze 2 vlastnosti.

Nákupní trojúhelník (Pokračování textu…)

6 zdrojů o pánské módě, které se dají číst v češtině

V Čechách (nebo česky) se toho o pánské módě a stylu moc nedočtete, bohužel. Angličtina vám otevře nesrovnatelně větší obzory. Samozřejmě i v jiných věcech.

Nicméně několik kvalitních zdrojů přesto existuje, ty bych zde rád představil.

1) Muži v Česku

Muži v Česku

Blog Muži v Česku začal psát Jakub Lohniský na počátku roku 2011. Byl pro mě velkou inspirací i při založení Pravého Gentlemana, postupem času se mi poštěstilo na Mužích i několik vlastních článků publikovat.

Bohužel už nepíše tolik, jako dříve, což je ale pochopitelné. Doporučuji určitě projít dostupný archiv článků.

2) Elegantně.cz

Elegantně.cz

Za webem Elegantne.cz stojí Robert Němec, tedy průkopník pánského stylu na českém internetu. Stylu rozhodně rozumí, pro obyčejného smrtelníka možná až moc. Web je bohužel pro mě naprosto nepřehledný, obsahuje několik kategorií a typů článků, takže se na něm téměř neorientuji. (Pokračování textu…)