Hitem moderní doby je efektivita a snaha získat co nejvíce s co nejmenším úsilím. V této souvislosti se neustále cituje Paretovo pravidlo 80/20, které můžeme aplikovat i na oblékání.

Tak jsem si položil otázku: Kterých 20 % věcí je potřeba dodržovat, abyste se oblékali lépe než 80 % lidí?

1) Raději overdressed, než underdressed

Ať jdete kamkoliv, očekává se, že budete oblečeni na nějaké úrovni. Někdy je těžké tuto úroveň odhadnout, proto riskujete, že budete oblečeni příliš dobře, nebo jako chudí příbuzní. Pokud váháte, vždy se oblékněte raději o stupeň lépe (overdress), než hůře (underdress).

2) Košile jen s dlouhým rukávem

white-dress-short-sleeve-shirt-for-men-kestpxkp

Formální košile (do obleku, nebo pod sako či svetr) musí mít dlouhý rukáv. Prostě musí. I v létě. Proč? Zaprvé nebudete vypadat jako řidič ČSAD, zadruhé vám bude 1-1,5 cm košile vykukovat z rukávu a tím pádem pozvedne vaše vzezření opět o stupínek výše.

3) Světlejší košile nežli kravata

22869

Tento bod pocítíte zejména při plesové sezoně. Spousta mužů nosí zbytečně sytě barevné košile – od tmavě modrých, přes oranžové, zelené až po černé. A k tomu samozřejmě světlejší kravatu, což prostě nevypadá dobře.

Na večerní příležitost není důvod brát si jinou než bílou košili. Opět: to nejjednodušší řešení je i to nejlepší.

James Bond to říká jasně. But will you listen?

James Bond to říká jasně. But will you listen?

4) Kravata po pásek

GGjtPYV

Délka kravaty je vděčné, přitom ale velice jednoduché téma. Existuje totiž jediná správná délka – špička kravaty se dotýká spony pásku.

Abyste se s kravatou nemuseli pokaždé peklovat, jednoduše si otestujte, kam musí sahat její užší konec, aby byla správně dlouhá. Jakmile si toto jednou zapamatujete, v 95 % případů kravatu uvážete ve správné délce.

tumblr_n06t3qTis81s764n9o1_1280

5) Žádný Windsor, raději Four in hand

bigstockphoto_detail_of_a_suit_and_a_tie_3089043-s600x600

Pokud uvážete kravatu správně dlouhou, ještě stále nemáte vyhráno. Záleží totiž také na tom, jaký jste na ní uvázali uzel. Nejjednodušší a nejefektnější je uzel Four in hand, který jsem učil vázat na videu v minulém článku.

tumblr_msn41rmQap1qc8xtuo1_1280

6) Jaké boty, takový pásek

Jednoduché pravidlo: černé boty – černý pásek, hnědé boty – hnědý pásek. Stačí se držet rámcově stejné barvy, nemusíte řešit konkrétní odstín, protože nejsme schopni naráz zaostřit na pásek i boty, tudíž si drobných rozdílů v odstínu nevšimneme. A hlavně to téměř nikdo tolik neřeší.

7) Nesmí koukat lýtko

tumblr_mz27b1ddGt1qdxoa9o1_500

Mám pro vás malé cvičení: sedíte? Dejte si nohu přes nohu. Vyhrnuly se vám kalhoty tolik, že je vám vidět lýtko? Chyba. To by se nikdy nemělo stát. Každopádně se současnou nabídkou obchodů je velice těžké dosáhnout ideálu zakrytého lýtka, protože snadno koupíte pouze krátké ponožky, které po lýtku sklouzávají.

Ideálním řešením jsou společenské podkolenky, které u nás seženete poměrně pracně, ale vyplatí se. Jsou mnohem pohodlnější a za žádných okolností nesklouznou.

8) Kabát lepší bundy, není-li to Barbour

V rámci rychlosti jsem se dopustil značného zjednodušení a vyhlašuji toto pravidlo: „Kabát je na společenské příležitosti vždy vhodnější než bunda. S částečnou výjimkou pro bundy Barbour.“

Bundy se totiž hodí spíše na sport typu lyžování, plachtění, nebo do přírody. Pro město nebyly stvořené.

barbour-sl-bedale-green-herringbone-wool-jacket-mwo0162gn71-p14032-35576_zoom

9) Oblek ať dobře padne

Sako dostatečně zakrývá zadek.

Sako dostatečně zakrývá zadek.

Vzdávám hold každému, kdož oblékne oblek. Dvojitý hold tomu, komu i správně padne. Ale není to tak složité: stačí si ohlídat ramena, velikost v pase a délku rukávů a nohavic. Napsal jsem o tom i celý článek.

Napadá vás desátý bod, který je vhodné dodržovat? Řídíte se devíti body uvedenými v článku?

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.