Tailor´s_shop_-_Werkstatt_2

Můžou vám ušetřit spoustu peněz – to když je srovnáváte se šitím na míru. Můžou vám zachránit váš oblíbený kousek oblečení – to když už dva měsíce jíte jenom salát a oblek začíná být trošku volnější. Nebo díky nim prostě budete vypadat o něco líp. Vědět, co jde upravit a jak velký to bude problém ještě před samotným nákupem, to se vážně hodí. Mluvím ze zkušenosti.

1) Co byste si měli opravit doma

Nebuďme na sebe přehnaně nároční, ale na přišití knoflíku není ani švadlena, ani maminka potřeba. To tak pro začátek.

2) Co upraví skoro každá švadlena

Mezi nejběžnější úpravy, za které nezaplatíte jmění a které zvládne leckdo, patří:

  • zkrácení kalhot
  • vyštíhlení košile
  • zkrácení délky saka (bez podšívky)
  • zkrácení rukávů u saka (s nefukčními knoflíky)
  • drobné vyštíhlení kalhot.

Všechny vyjmenované už mi prováděli na Flóře – čekací doba byla pokaždé do týdne, cena jednotlivého úkonu řádově mezi 200-300 Kč.

3) Co už chce kumšt

  • Hodně vyštíhlit kalhoty
  • zkrátit sako s podšívkou
  • zkrátit rukávy u saka s funkčními knoflíčky a obecně jakkoliv zasahovat do ramen.

Nic z toho bych do běžné úpravny oděvů nesvěřil a nejspíš bych narazil i na jejich neochotu. Proč? Výsledek je pokaždé poměrně nejistý a velkým zásahem vzniká vlastně nový kus oblečení. Ten je potřeba přetvořit tak, aby si zachoval tvar a siluetu, snadno by totiž mohl působit asymetricky a legračně. Připravte se, že si připlatíte. Za úpravu velikosti celého obleku aspoň 2000 Kč, navíc si chvíli počkáte. Potřebujete někoho, kdo je velmi schopný s jehlou a strojem a zároveň má módní cit, ne někoho, kdo je jenom levný.

4) Kdo kumšt má?

Takže koho? Jakub Tichý na Stylfóru doporučuje z vlastní zkušenosti služby pana Hartla. Úpravy obleku až o dvě velikosti provádí také paní Vaculínová z La Sartoria na Haštalské. Té jsem se také zeptal, jak to s úpravami u nich funguje.

Obvykle k ní prý muži chodí se zbožím zakoupeným na internetu. Většina jich hovoří podobně – koupil jsem online, už neměli mou velikost, můžete mi to nějak upravit? Jak sama říká, složité úpravy umějí velmi dobře, jsou časově náročnější, ale výsledek je odpovídající. Upraví vám ledacos. Vymění podšívku u saka, zachrání natrhnutý svetr, zkrátí sed kalhot, odborně zkrátí rukávy u saka s funkčními knoflíčky. Za nejnáročnější úpravu považuje zmenšení obleku o více než jednu velikost.

5) Kde není pomoci?

Oblečení propálené žehličkou, s dlouhými trhanci, s barvou omšelou užíváním. Tam už nepomůže ani kouzelník.

A u koho upravujete vy?

Napsal Daniel Rufer
Na web Pravého Gentlemana přispívám od listopadu 2014. Mimo to studuji práva a podnikám - mimo jiné provozuji obchod s poctivým ciderem Opilý jabko.