Zdroj: J Crew

Zdroj: J Crew

Ve světě obleků se nám objevil takový nešvar.
Je to nošení obleku s kraťasy.
Překvapivě se dá koupit i u nás – v C&A nebo Pietro Filipi1.

Nevěnoval bych tomu zvýšenou pozornost, ale za poslední týden jsem se s tímto „trendem“ setkal asi 3x. Jako první se se mnou kamarádka chtěla poradit, zda-li je v pořádku, pokud její kamarád půjde na zkoušku na vysoké škole v obleku s kraťasy.

Poté se objevil tento článek v Business Insideru, který trend nošení obleků s kraťasy značně glorifikuje.

Pak se k tomu přidala i třicetistupňová vedra, kdy už člověk začal zpochybňovat přínos vůbec veškerého oblečení, natož kalhot.

Ale přes to přese všechno si myslím, že nosit oblek s krátkými kalhoty (kraťasy) nedává smysl. Pokusím se i vysvětlit proč. V komentářích to můžeme doprobrat.

Argumenty jsem zhruba seřadil podle striktnosti jejich odmítání nošení kraťasů jako součásti obleku.

Zdroj: Reiss

Zdroj: Reiss

Muž by neměl nosit krátké kalhoty vůbec

Dříve téměř univerzálně platilo, že krátké kalhoty nosili pouze malí kluci. Jedním ze znaků dospělosti bylo, když dostali své první kalhoty. Od té doby už na sebe krátké kalhoty nikdy nevzali.

Toto je samozřejmě argument obstarožní, stejně jaké mé nářky nad hodnotami.

Muž by neměl kraťasy nosit ve městě

To jsem si nevymyslel, ale převzal od Toma Forda. Dokonce to uvádí jako jedno z pěti základních pravidel každého muže. Za sebe můžu říct, že se tím snažím řídit, jen co se týče „pracovní doby“. Na volný čas a víkend si občas krátké kalhoty obleču i ve městě.

Pohodlí vs korektnost

Na tuto dichotomii jsem narazil v článku na Deadspin.com, který je pojat s mírnou nadsázkou. Autor v něm dává do kontrastu oblek, jakožto oblečení plnící zejména funkci statusovou a korektnostní, a šortky, které jsou zejména pohodlné.

Potom nedává smysl snažit se o kompromis mezi dvěmi protichůdnými tendencemi, protože výsledkem je vždy nesmysl. Je to podobné jako nošení tenisek s oblekem, nebo lakýrek s džínami, nicméně to je spíše otázka formálnosti.

Nutno podotknout, že tak úplně nesouhlasím s předpokladem, že korektní oblečení (oblek) musí být nutně nepohodlné, nebo nepohodlnější.

Jak mám jinak přežít vedro?

Pokud oblek s krátkými kalhotami není oním spasitelem, co mám tedy ve vedru dělat? Přece se neupeču v normálním obleku?!

„Jak přežít vedro“ je skutečně palčivá otázka s ne-úplně jednoduchou odpovědí. Obzvlášť v Čechách.

Klíčem je uvědomit si, že není oblek jako oblek. Dramaticky záleží na materiálu, ze kterého je vyroben. To stejné s košilí a třeba ponožkami. Na jaře, podzim a zimě si to člověk tolik neuvědomí, ale zkuste se zamyslet, jestli některé z vašich bavlněných košil nejsou trochu prodyšnější, nebo z lehčí látky? Lehkost a prodyšnost je klíčová. Pokud to navíc spojíte s letními materiály, jako je len, máte napůl vyhráno.

Druhou polovinou odpovědi je přístup. Když je vedro, tak vám prostě větší teplo bude. Můžete s tím bojovat, ale nikdy nevyhrajete. Nad běžnou zimou se zvítězit dá, nad vedrem tolik ne. Jste ale muži, tak chvilku nepohodlí musíte snést. Nebo ne?

Zpotíte se? Asi ano. Vadí to? Nevadí, pokud použijete deodorant a kolínskou a pravidelně se budete sprchovat.2

A co sportovní sako a kraťasy?

Když už nemůžu nosit oblek, co takhle sako a kraťasy? To už je trochu jiná otázka, za sebe ale stále říkám „ne“. Nutno poznamenat, že ve svých krušných začátcích jsem si to také vyzkoušel. Vypadal jsem ale značně hloupě.

Ikona street stylu posledních let - Nick Wooster.

Ikona street stylu posledních let – Nick Wooster.

Nick Wooster se tak sice oblékal pravidelně, ale spousta argumentů (dospělí nenosí kraťasy, Tom Ford) platí zde stejně. Nicméně už je to „měkčí ne“. A pouze z mého značně konzervativního pohledu, ďáblové jako Víťa Ivičič si to dovolit mohou.

Co si o tom myslíte vy?

Zdroje:

  1. Za tip děkuji Robinovi Berymu a Víťovi Ivičičovi []
  2. Část o deodorantu a kolínské je obzvlášť důležitá. Vzpomeňte na běžnou jízdu MHD. []
Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.