488101_414840108565855_21212885_n

Když jsem viděl, jak moc jsem dokázal okopat z druhé ruky koupené černé oxfordky Barker, rozhodl jsem se pořídit nové. Lákalo mě vyzkoušet značku, se kterou osobní zkušenost nemám, ale slyšel jsem na ni v posledních měsících chválu ze všech stran, tedy španělský Meermin.

Nováčci s inovativním přístupem

Tenhle rodinný podnik se nemůže pyšnit mnohasetletou tradicí, ani rozsáhlou sítí prodejen –  první otevřel v Tokiu v roce 2010, druhou v Madridu o rok později. Má ale zajímavý obchodní model. Produkty Meermin totiž pořídíte jedině přes internet či v jejich dvou prodejnách. Zakladatelé, ševci ze třetí a čtvrté generace proslulé španělské rodiny, zvolili poněkud odlišný přístup jak k výrobě, tak k prodeji. Své produkty nenabízejí velkoobchodně a část výroby přesunuli do Číny. Tam si vytrénovali vlastní ševce, kteří boty ručně ušijí až do fáze, kdy se přišívají podrážky. Poté jsou boty odeslány do Španělska, kde jsou na strojích dokončeny. Eliminací prostředníků a ruční výrobou mimo Evropu dosáhli výrazně nižší ceny, než jejich kvalitativně srovnatelná konkurence.

1074

Prodejna v Madridu.

V předchozím odstavci jsem popsal výrobu klasické řady, tedy bot za zhruba 4500 Kč, které jsem si i objednal. Meermin ale nabízí také Linea Maestro – řadu, která je ručně vyráběná kompletně. Ta se cenově pohybuje zhruba mezi 7 a 8 tisíci korun.  Úplnou specialitou pak je série Made to Order. Ta funguje na principu crowdsourcingu. Výrobce nabídne určitý typ boty, obvykle neobvyklý či prémiový.  Pokud si botu předobjedná dostatečný počet zájemců, je vyrobena. Pokud se tak nestane, jsou zájemcům vráceny peníze.

Ručně vyrobené oxfordky z nejvyšší řady.

Ručně vyrobené oxfordky z nejvyšší řady.

WWW_4575_534

Made to Order oxfordky z francouzské teletinyz tzv. „museum calf“ kůže.

Přesné informace, milý přístup

Samotné objednání probíhalo velmi jednoduše. V Meerminu chápou, že při objednávání bot přes internet je dobrá komunikace základ. V tabulce u každé boty tak kromě klasického číslování naleznete i skutečné délky a šířky jednotlivých velikostí.

Z těchto jsem byl osobně hodně nadšený (Pavel).

Z těchto jsem byl osobně hodně nadšený (Pavel).

Poštovné při objednání jednoho až dvou párů je 20 EUR. Celkově mě tak při současném kurzu boty vyšly na zhruba 5200 Kč. Ještě před objednáním jsem si vyžádal informaci o tom, zda je po prochození podešve možná rekonstrukce. Obratem se mi dostalo odpovědi, že ano. Za cenu 75 EUR/pár. Platba je vyžadována až v momentě, kdy je objednávka potvrzena. To u mě trvalo delší dobu, protože má velikost nebyla v době objednání skladem. Boty jsou zasílány přepravní společností FedEx a po Evropě doručovány do 5-7 pracovních dnů.

Kotníkové boty z kordovánu v barvě třešní.

Kotníkové boty z kordovánu v barvě třešní.

Drobný problém nastal, když jsem i přes dobré informace velikost netrefil. Boty mi přišly 19. ledna. Následující den jsem je zaslal zpět. 26. ledna jsem už doma měl správnou velikost. Celkově hodnotím přístup prodejců jako velmi vřelý. Obratem mi poradili, komunikace byla rychlá, přesná a vedená v bezchybné angličtině.

Hodnocení spokojeného majitele

Teď již k samotné kvalitě bot. Podle informací na stránkách výrobce jsou při výrobě používány výhradně anglické, francouzské a německé kůže z koželužen Tannerie D´Annonay (Francie), Les tanneries Du Puy (Francie), Charles. F. Stead (Anglie) a Weinheimer Leder (Německo). Tuto informaci jsem konzultoval se ševcem, který mi sdělil, že se jedná o kvalitní materiály. Můj první dojem byl podobný – kůže působí hutně, rozhodně ne papírově, při rozcházení se krabatila jen velmi málo.

unnamed

Pozornost budí zajímavá podešev se zakrytými stehy. Ty se sice postupně při nošení dostávají na povrch, i tak je to bezesporu elegantní řešení. Pokud je menší cit pro detail někde patrný, je to ale právě podešev. Začištění hran není příliš precizní, stejně jako na jedné z bot stehy mírně vykukovaly hned od začátku. Pro mě je to ovšem detail, něco, s čím jsem u bot v této cenové kategorii počítal.

IMG_20150215_130057

Tvar boty je velmi elegantní a vyvážený, ve srovnání s podobnými modely Loake je patrný jiný návrhářský přístup – bota kopíruje přirozenou křivku nohy o něco těsněji. Použité kopyto je velmi subtilní, vedle mých ostatních polobotek působí jako boty člověka s menší nohou. Rozcházení probíhalo velmi bezbolestně a trvalo mi zhruba týden.

IMG_20150215_125557

Už nyní můžu říct, že se nejedná o můj první a poslední pár. Firemní filozofie, osobní přístup i kvalita bot mne okouzlily. Příště například něco ze série MTO? Uvidíme.

Zdroje a další čtení:

Napsal Daniel Rufer
Na web Pravého Gentlemana přispívám od listopadu 2014. Mimo to studuji práva a podnikám - mimo jiné provozuji obchod s poctivým ciderem Opilý jabko.