Když se snažím mužům na kurzech předávat svou vizi klasického pánského stylu, největší úsilí mi zabere přesvědčování o tom, jak správně vázat kravatu. Můj názor už asi znáte – v 90 % případů není potřeba vázat nic jiného než nejjednodušší uzel Four-in-hand. Problém je ale v tom, jak vypadá. Není totiž symetrický jako Full nebo Half windsor.

Abych si dokázal svůj postoj obhájit, musím to vzít trochu zeširoka.

Asymetrie je dobrá věc

Jak to na vás působí? Zdroj: http://urbancomposition.tumblr.com

Jak to na vás působí?
Zdroj: http://urbancomposition.tumblr.com

Oblékání je z velké částí otázkou estetiky, harmonie a vkusu. Dobrá zpráva je, že i když pro tyto věci nemáte vrozený talent, dají se do určité míry naučit. Základní estetickou hodnotou je symetrie, vyváženost. Představte si např. známý znak Yin a Yang, klasicistní paláce nebo jiné geometricky souměrné objekty. Přesnost oku lahodí.

Symetrii v oblékání nalezneme jednoduše: košile je souměrná podle légy, máme obě nohavice stejně dlouhé a tak dále.

Zdroj: Tumblr

Zdroj: Tumblr

Na druhou stranu svou estetickou hodnotu má i asymetrie, někdo by mohl říci, že její hodnota je i vyšší. I když to tak nevypadá, naše obličeje i těla jsou nesymetrická. Kromě nich i některé části oblečení – např. máme jen jednu kapsičku u saka. Poměrově jsou asymetrické prvky v menšině, ale mají nezastupitelnou úlohu – nabourávají a vyvažují někdy až odpudivou uhlazenost a symetrii ostatního oblečení.

Symetrie má totiž i svou odvrácenou stránku – možná jste někdy zažili ten pocit, že něco nebo někdo je tak přesný a uhlazený, až vás to štvalo. Součásti lidství je totiž i jistá míra nedokonalosti, která je v rámci oblékání vyjádřena právě kravatou a kapesníčkem.

Kravata jako švihácký prvek

Zdroj: http://www.voxsartoria.com

Zdroj: http://www.voxsartoria.com

Když se zamyslíte nad úlohou kravaty, zjistíte, že na první pohled nemá žádný význam. Nijak člověka nezahřeje, jen přidělává problémy v tom, že ji musíte ladit s košilí a kapesníčkem. Kravata samozřejmě svou funkci má, ale není tak úplně očividná.

  1. Přidá člověku na formálnosti.
  2. V kombinaci s “véčkem” tvořeným klopami pomáhá směřovat pozornost k obličeji.
  3. Nejdůležitější funkce dle mého je ale ta třetí – funguje jako tzv. “švihácký prvek”, tedy dodává člověku na eleganci a vyjadřuje jeho společenské (oblékací) sebevědomí.
Trochu té italské opulence. Zdroj: http://antonhelsinki.tumblr.com

Trochu té italské opulence. Zdroj: http://antonhelsinki.tumblr.com

V tomto ohledu působí podobně jako kapesníček v saku, jen na trochu nižší úrovni, protože kravatu nosí větší část obyvatelstva a vizuálně jsme na ni více zvyklí.

Německá uhlazenost a italská elegance

Zdroj: http://legrimod.tumblr.com/post/111579641690

Geniální ladění vzorů a (zřejmě) decentí Four-in-hand. Zdroj: http://legrimod.tumblr.com/post/111579641690

V oblékání můžeme intuitivně vypozorovat dva částečně protichůdné směry – uhlazenost a eleganci. Dobře se tyto koncepty dají vysvětlit na příkladu národů – Němci jsou stereotypně “pünktlich”, uhlazení, akurátní, přesní. Italové oproti tomu rozevlátí, hluční a nedokonalí. Ale v oblékání bezesporu elegantnější než Němci. Oproti Italům působí Němci snaživě a nuceně.

Pointa je v tom, že kravatou a kapesníčkem můžete tyto 2 póly krásně ovlivňovat dle své vůle. Chcete působit seriózně a vážně, budit respekt? Uvažte poloviční Windsor a kapesníček složte na tzv. TV fold, aby byla vidět jen ostrá linka.

Harvey Specter ze seriálu Suits většinou nosí Full Windsor, který ladí s jeho větší hlavou a buldočí náturou.

Harvey Specter ze seriálu Suits většinou nosí Full Windsor, který ladí s jeho větší hlavou a buldočí náturou.

Kravata a kapesníček by ale neměly nikdy být vyrobeny ze stejné látky – to je přesně ta hranice, za kterou už celek působí nesympaticky až odpudivě. Příliš německy.

Zdroj: http://gothamred.tumblr.com

Dvouřadé sako s křídovým proužkem, nic nemůže být konzervativnějšího, ale díky kravatě a kapesníčku působí celek elegantně. Zdroj: http://gothamred.tumblr.com

Chcete působit jako flambojantní světák, lev večírků a bohém? Four-in-hand s nonšalantně vykukujícím užším koncem kravaty, který rozhodně nebudete zastrkávat do poutka, a nedbale přetékající cípy kapesníčků z kapsičky saka.

Zdroj: http://www.roseborn.com/blog

Zdroj: http://www.roseborn.com/blog

Většinu času se samozřejmě budete pohybovat někde mezi těmito extrémy. Ale je dobré vědět, že máte na výběr. O celkovém vyznění totiž často rozhodoují právě takovéto malé detaily – pokud s nimi dokážete vědomě pracovat a pochopíte, co vyjadřují, s větší pravděpodobností budete skutečně působit tak, jak chcete.

Princ Charles je zástupcem ještě jeiného druhu, říkám mu britská aristokratická elegance.

Princ Charles je zástupcem ještě jiného druhu, říkám mu britská aristokratická elegance.

Kam byste zařadili sebe? Spíše k Němcům nebo Italům? Nebo jste jako Charles, princ z Walesu?

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.