Při výběru slunečních brýlí jsem narazil na problém, jak je správně ladit s tvarem obličeje. Zkusil jsem tedy vzít ty nejproslulejší modely, které by měl znát každý, představit je a porovnat jejich vhodnost. To vše doplňují ilustrace toho, jak bych zhruba v jednotlivých typech mohl vypadat. Doufám, že tento pokus bude užitečný i vám. Pod ruku mi přišly čtyři základní typy, tady jsou.

1) Wayfarer

wayfarer1

Představovat Ray-Ban Wayfarer nemá smysl. Nejprodávanější model pánských brýlí se v různých variacích originálu objevuje už od roku 1956. Velkou renesanci zaznamenaly v osmdesátých letech. Za svou popularitu vděčí do té doby netradičně vykrojenému tvaru a jsou považovány za předěl mezi érou tenkých obrouček z kovu a silných obrouček z plastu. Od té doby přišla spousta napodobenin – nejen levných, inspiraci ve Wayfarerech našli třeba i v Oliver Peoples.

Výborně padnou lidem s podlouhlou tváří a jemnějšími rysy – právě kvůli jejich velikosti a výraznému tvaru. Obličej vizuálně vyrovnají a dorovnají jeho šířku. Tito lidé by se měli vyhnout brýlím s menšími obroučkami. Nalijme si ale čistého vína – Wayfarery sluší skoro všem.

805289126577_shad_qt

Ray Ban Original Wayfarer (4 000 Kč)

Ray Ban New Wayfarer

Ray Ban New Wayfarer (3 350 Kč)

Person PO 2999 S

Persol PO 2999 S (4 400 Kč)

Classic Specs Ashland

Classic Specs Ashland ( 2 300 Kč / 3 600 Kč)

2) Aviator

letec

Z předcházející kovové éry si dodnes popularitu zachovaly další velmi klasické brýle – Aviatory. Původně je vyvinula firma Bausch & Lomb, dnes je tento původní design prodáván jako Ray-Ban Aviators. Jak už napovídá název, původně šlo o brýle pro piloty. Jejich účel je tedy jasný – zakrýt oko co nejdůkladněji ze všech úhlů – tomu odpovídá jejich velikost. Charakteristický je dvojitý nebo trojitý můstek a velmi tenké obroučky. Mezi nejznámější majitele Aviatorů patřil americký generál McArthur, díky kterému se dostaly do povědomí široké veřejnosti.

Vhodné jsou pro čtvercový tvar obličeje – široké a výrazné čelo, hranatá brada, zhruba stejná šířka a délka. Tím, že jsou Aviatory velké a kulaté, příjemně zapadnou mezi ostré křivky. Stejně tak dobře sednou lidem s trojúhelníkovým tvarem obličeje – velmi široké čelo, absence ostrých křivek, postupné zmenšování k úzké bradě. Svým tvarem opticky vyrovnávají nesouměrnost a posunují pozornost níž.

Ray Ban Aviator RB3025 Black

Ray Ban Aviator RB3025 Black (3 900 Kč)

Ray Ban RB3025

Ray Ban Aviator RB3025 Polarized (4 400 Kč)

Randolph Engineering Aviator

Randolph Engineering Aviator (5 400 Kč)

Oliver Peoples Benedict

Oliver Peoples Benedict (11 200 Kč)

3) Browline (Clubman)

clubman1

Sledujete Mad Men? Tak právě tam se můžete setkat s další znovuobjevenou klasikou z padesátých let. Browline proto, že plastová část obrouček kopíruje přirozený tvar obočí. Plastové jsou také nožičky. Nejběžnější je kombinace s kovovými spodními částmi obrouček, není to ale jediná přípustná varianta.

I tyhle brýle dobře sednou lidem s trojúhelníkovým tvarem obličeje. Stejně tak sednou lidem s kosočtvercovým obličejem, tedy s dominujícími lícními kostmi, které jsou široké, a užší bradou a čelem. Jejich brýle by nikdy neměly být širší než lícní kosti a měli by se držet kulatějších tvarů.

browline

Ray Ban Clubmaster RB3016  (3150 Kč)

FT0248_05N_OS_A

Tom Ford Henry Vintage Wayfarer Sunglasses (10 200 Kč)

0OV5264S_133656_000A_7

Oliver Peoples Ennis Sun (10 900 Kč)

4) Teashades (Round Metal)

round (2)

Jednoduchá elegance. Populární od konce šedesátých let, k dostání ve nepřeberném množství variant čoček, můstků, materiálů, velikostí. Dioptrické brýle tohoto stylu zvládá na výbornou například Radek Zachariáš – u něj se jedná o značku Lunor, stejný model, jaký nosil Steve Jobs.

Hodí se pro ty s kosočtvercovou tváří, stejně jako budou ladit u většiny podlouhlejších obličejů. V klasickém provedení s tenkými kovovými obroučkami jsou ze všech typů nejméně formální a velmi náročné na nošení, nesednou jen tak každému.

3447-019-30-8053672227062-2

Ray Ban Round Metal RB3447 Matte Silver (4 400 Kč)

Ronstrong

Shuron Ronstrong Silver Tondo (2 850 Kč)

polo-ralph-lauren-green-retro-round-sunglasses-product-1-270875-789304570_large_flex

Polo Ralph Lauren Retro Round Sunglasses (10 300 Kč)

Univerzální tvar obličeje

Může se vám taky stát, že jste měli štěstí a máte oválný obličej  – ten nemá příliš ostrých přechodů a je hodně souměrný. Gratuluji. Budou vám sedět snad úplně všechny myslitelné typy brýlí.

Navzdory výše uvedenému výčtu je na závěr vhodné poznamenat, že výsledek kromě tvaru obličeje ovlivní z velké části to, jak se v brýlích budete cítit. Nevybíral bych tedy striktně podle tvaru – pomocná berlička to ale být může.

V komentářích můžete hádat, pro který z výše uvedených typů jsem se rozhodnul já. A nebo napsat, který model nosíte nyní.

Pokud se vám článek líbil, budu moc rád za každé sdílení. Předem děkuji!

Zdroje a další čtení:

Napsal Daniel Rufer
Na web Pravého Gentlemana přispívám od listopadu 2014. Mimo to studuji práva a podnikám - mimo jiné provozuji obchod s poctivým ciderem Opilý jabko.