Pokud nepatříte k hrstce vyvolených s neomezeným rozpočtem, pravděpodobně máte tušení, kolik různé věci stojí. Kolik dáte za chleba, kolik stojí mléko, kolik dovolená v Egyptě, kolik nová oktávka. Zároveň máte v hlavě i určité rozmezí, které určuje, kolik peněz dokážete za danou věc utratit a sami sobě ospravedlnit. Takové rozmezí samozřejmě existuje i u oblečení. A minimálně u mě má pro peněženku takovou nepříjemnou tendenci: neustále se zvyšuje.

Každopádně je zbytečné kritizovat a hodnotit druhé, že utrácejí za něco, co nám přijde zbytečné nebo hloupé. Záleží na pociťované hodnotě, kterou z daného zboží/služby máme. Pokud je hodnota pro nás vyšší, než daná věc stojí, je vše v pořádku.

Druhým důvodem, proč se alespoň u mě cenová hladina oblečení neustále zvedá, je takzvaná hédonická adaptace neboli člověk si hrozně rychle na určitou úroveň zvykne a příště už chce minimálně stejnou, ideálně vyšší. Na druhou stranu mi to v oblasti oblečení nepřijde tak špatné, pokud se tato touha drží v patřičných mezích.

Zastávám názor, že lepší je kupovat si méně věcí, ale kvalitnějších. Pokud už máte pět obleků v základních barvách standardní kvality, místo dalšího stejně kvalitního “na vystřídání” bych si raději trochu našetřil a koupil o něco kvalitnější. Lepší látku, více ručně dělaných detailů, nechat ušít na míru nebo na zakázku.

No, každopádně, to jsem trochu odbočil. Chtěl jsem hlavně někde zaznamenat, kolik mi v tuto chvíli přijde normální dát za určité části oblečení, abych se mohl za rok podívat zpátky a zjistit, kde a jak se moje preference posunuly a jakým směrem.

Obleky a saka

Asi jste to už zaznamenali, ale co se obleků a sak týče, jsem oddaným fanouškem Suitsupply. Mají neskutečný poměr kvalita/cena a hlavně skvělý výběr. S posledním sakem v jejich Washington fitu a velikosti 23 jsem se dokonce trefil tak, že mi sako sedí perfektně bez jakýchkoliv úprav u krejčové.

Samozřejmě zde záleží na tom, z jaké látky je oblek (sako) ušit. Zatím jsem nepostoupil na takovou úroveň, abych ocenil Super 160’s oproti Super 100’s, takže spíše řeším barvu a vzor látky a styl saka (klopy, kapsy).

Cenová hladina:

 • Obleky: 7–10 tis. Kč
 • Saka: ~ 7 tis Kč (méně, pokud jsou bavlněná)
Oblek Napoli od SuitSupply, 259 EUR

Oblek Napoli od SuitSupply, 259 EUR

Sako do Suitsupply, 199 EUR

Sako do Suitsupply, 199 EUR

Boty

Boty jsou na tomto blogu téma profláklé, takže vás asi nepřekvapí moje kritéria. Kde to jde, tak preferuji boty rámové. Zejména kvůli rekonstrukci, kvalitě kůže a často lepšímu designu. V rámci bot už jsem poměrně spokojen, i když mi stále tak 3–4 páry chybějí k dobrému základu. Za chvíli se dostanu do situace, kdy už budu přikupovat buďto kvalitnější (dlouhodobý cíl jsou maďarské Vass) nebo trochu extravagantnější boty (kombinace materiálů, neobvyklý styl).

Cenová hladina:

 • Společenské boty: 4,5–7 tis. Kč
 • Tenisky a ostatní: 1–2 tis. Kč
Boty Meermin, 160 EUR

Boty Meermin, 160 EUR

Košile

Košile jsou historicky zajímavý artikl, protože jde vlastně o spodní prádlo a spotřební materiál. Od určité minimální kvality, kterou je pro mě 100% bavlna v kvalitě okolo 100s se výše můžete posouvat pouze v rámci kvality látky, která už se zlepšuje ale pouze marginálně nebo ve větším množstvím ruční práce a detailů, které ale zůstávají většinu času skryté a není tedy příliš efektivní za ně utrácet. Vyplatí se to ve 2 situacích: když pro vás pár tisíc není rozhodujících, nebo si chcete udělat radost krásně řemeslně zpracovanou věcí.

S kolegou Honzou jsme si udělali radost jinou: vyrábíme košile John & Paul v České republice z českých látek v dobré kvalitě za výbornou cenu a ještě nám padnou lépe než konfekce. Nově jsme také spustili Limitku.

Nedávno jsem zjistil, že mám asi 38 košil. Z toho ale takových 10–15 mi v nějakém ohledu nevyhovuje. Když se podívám zpětně, radši bych si místo nich koupil třeba 5 košil na míru nebo 3 ručně dělané.

Cenová hladina:

 • Konfekce: ~ 1500 Kč
 • Na míru: 2–2,5 tis. Kč
Košile John & Paul, 1290 Kč

Košile John & Paul, 1290 Kč

Kalhoty

Protože většinu času chodím oblečen zhruba na úrovni business casual, nemám většinou kalhoty vyřešené jako “spodek obleku”, ale řeším je separátními kalhotami. Dříve jsem nosil převážně chinos, ale přesedlal jsem od nich směrem k vlněným nebo lněným kalhotám. Chinos mi přišly moc volnočasové a málo rafinované. V rámci kalhot jsem se ale nejvíce přemáhal, protože jsem byl zvyklý na cenovou hladinu okolo tisícovky, ale takové kalhoty hrozně málo vydrží, protože za takovou cenu pořídíte spíše v řetězcích.

Samotné separátní kalhoty ale u nás není vůbec lehké sehnat, obzvlášť když si chcete aspoň trochu vybírat, takže jsem opět zakotvil u Suitsupply, kde mají skvělý výběr, střih a kvalitní látky. U nás jsem kdysi pořídil pouze ve Van Graafu jedny kalhoty Cinque…

Cenová hladina:

 • Chinos: 1,5–2 tis. Kč
 • Separátní kalhoty: ~ 3,5 tis. Kč
Šedé vlněné kalhoty od Suisupply, 129 EUR

Šedé vlněné kalhoty od Suisupply, 129 EUR

Doplňky

Kravaty

S doplňky je problém v tom, že jich musíte mít poměrně dost, abyste měli vždy přesně ten správný. A začínají trochu lézt do peněz. Za časů Le Premier, když jsem pracoval v kanceláři, jsem se i snažil nosit kravatu, ale na volné noze ji nosím spíše sporadicky. K obleku samozřejmě ano, ale ke sportovnímu saku většinou jen kapesníček. Sehnat pěknou kravatu za rozumné peníze je totiž docela problém, když už si vybudujete nutný základ tmavě modrých a decentně vzorovaných. Rozmazlil jsem se sledováním nabídky Drake’s a Viola Milano, takže už mě běžná nabídka spíše základních business kravat úplně nenadchne. Proto jsem si udělal aspoň malou radost, když jsem si pořídil kravatu a kapesníček u Drake’s ve slevě. Problém je, že i po 50% slevě je to na můj vkus stále drahá sranda :-).

Cenová hladina:

 • Kravaty: 1–2 tis. Kč
Kravata Drake's, i po slevě za 95 GBP

Kravata Drake’s, i po slevě za 95 GBP

Kapesníčky

U kapesníčků je situace podobná. Existují bavlněné kapesníčky okolo 300 Kč, základní hedvábné za podobnou cenu v obchodech jako Tie Bar, běžné hedvábné okolo sedmi stovek a potom luxusní od 1200 Kč do dvou tisíc od značek jako Drake’s nebo Rubinacci. Někdy je možná rozumnější zůstat o čistě bílého z bavlny nebo lnu, než se pouštět do vyšší hry patriotů, kterou člověk nemůže vyhrát.

Cenová hladina:

 • Kapesníčky: 700–1200 Kč
Kapesníček Drake's, po slevě za 40 GBP

Kapesníček Drake’s, po slevě za 40 GBP

Ponožky

Ponožky jsou spolu s botami část oblečení, na kterou kladu možná přehnaný důraz. Beru je jako takový poslední detail, který toho ale hodně prozradí. Začínal jsem klasickými bavlněnými barevnými ponožkami (Happy Socks a podobné), ale od nich se přesouvám k jednobarevným, které se co nejlépe snažím ladit s kalhotami. Kromě léta také nosím podkolenky, což je věc sice nezvyklá, ale hrozně pohodlná.

Cenová hladina:

 • Ponožky: 200 Kč
 • Podkolenky: 300–500 Kč

Celý tento sebestředný článek by měl sloužit hlavně k tomu, abychom v komentářích odstartovali diskusi a porovnali vlastní zkušenosti. Zajímalo by mě, kolik vám přijde rozumné dát za jednotlivé kusy oblečení a kde je nejčastěji kupujete. Jak jsem se dočetl v komentářích pod jedním z minulých článků, je dobré si přečíst o tom, jak to skutečně je, ne jak by to ideálně mělo být.

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.