Po peněženkách Bellroy jsem pokukoval již od minulého roku, ale nějak jsem se neodhodlal k nákupu pro vlastní potřebu. Že je ale chci prodávat v Gentleman Store, to jsem věděl hned. Chvíli mi trvalo vše domluvit a dát dohromady první objednávku, ale od července už jsou v sortimentu.

Nemohl jsem samozřejmě zůstat pozadu a nějakou Bellroyku nevyzkoušet, abych měl zkušenost z první ruky a mohl zákazníkům kvalifikovaněji poradit.

Jaký model vybrat?

Při výběru peněženky Bellroy je dobrá základní otázka: Jak malou peněženku chcete?, resp. chcete v ní skladovat bankovky nesložené? A potřebujete kapsičku na drobné?

Já jsem nechtěl příliš měnit zažité zvyklosti a peněženku nosím v přední kapse tašky, takže nepotřebuji, aby byla úplně miniaturní. Rozmýšlel jsem mezi modely Hide & Seek s dělenou kapsou na bankovky a Note Sleeve, která je nejkonvenčnější (a nejprodávanější) a zároveň má kapsičku na drobné.

Co se barvy týče, nechtěl jsem černou, té se snažím všude možně vyhýbat. Na odvážnější barvy jako Blue Steel nebo Slate (břidlicová) jsem to také neviděl, takže jsem skončil u barvy Koňak.

Co v ní denně nosím?

IMG_2964Jednou ze základních premis tenké peněženky je to, že v ní nebudete nosit zbytečnosti. Různé účtenky, prošlé platební karty, slevové kartičky do Deichmanna atd. byste měli nechat doma.

Já jsem své karty omezil na následující minimum, tučně jsou označené ty přímo dostupné, zbytek je uschován v jedné kapsičce:

  • primární debetní karta
  • kreditní karta
  • občanský průkaz
  • ISIC
  • firemní debetní karta
  • řidičský průkaz
  • kartička do knihovny
  • kartička zdravotní pojišťovny

Kromě těchto karet mám v peněžence jen pár vlastních vizitek a případnou hotovost.

Jakou získala patinu

IMG_2958To nejcennější na kvalitních věcech je, že stárnou do krásy. Ať už jde o boty, obleky, dýmky, nebo třeba nábytek. U peněženek Bellroy tomu není jinak. Na první dotek mě překvapila povrchová úprava kůže – byla jakoby matná i na dotek, ne jako klasické lesklé barvené kůže.

IMG_2960Postupem času se trochu více přiblížila standardní kůži, ale agresivní povrchový lesk naštěstí stále nemá. Další vlastností tenké kůže je, že se dokonale přizpůsobí tomu, co v peněžence nosíte. na to je potřeba dát i trochu prostor a nenosit toho příliš mnoho. Kůže by pak mohla povolit více než je žádoucí.

Hodnocení

IMG_2956I když je po 4 měsících ještě brzy na to hodnotit její trvanlivost, zatím drží výborně. Z Bellroyky se pro mě stal takový iPhone v oboru peněženek. Pokaždé, když ji vytáhnu, tak z ní mám radost. Prostě vyvolává emoce. Samozřejmě jen ty pozitivní.

Pravděpodobně si ještě pořídím model Card Sleeve na večerní příležitosti, ale víc typů si už asi neospravedlním. I když bych je samozřejmě chtěl všechny…

Další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.