9174384660_1129035f0e_o

Autorem tohoto článku je Daniel Rufer.

Oblékání a celkový styl Britů pro nás jsou v mnoha ohledech nedostižnými vzory, které se dostihnout vytrvale snažíme. Rád bych zkusil popsat realitu tak, jak jsem ji měl možnost vidět. Během pobytu ve Skotsku a návštěvách Londýna jsem se snažil mít oči otevřené a troufám si tvrdit, že alespoň základní zákonitosti se mi vypozorovat podařilo. Rád bych se o ně s vámi podělil.

Kožené podrážky vedou

Hezky od podlahy, spíše tedy od chodníku – od bot. Musím upřímně říct, že ačkoliv chození v botách s koženou podrážkou mám velmi rád, míval jsem s ním po většinu roku problém i v našich klimatických podmínkách. Patřím totiž k těm, kterým nedělají problém pěší přesuny na delší vzdálenosti. A dešti či jinému zdroji mokra se vždy jednoduše vyhnout nedá. Znásobte si tento jev britským počasím a asi pochopíte, že jsem většinu času boty s koženou podrážkou nenosil, a když už ano, vyjadřoval jsem se u jejich sušení všelijak, rozhodně ale ne jako gentleman.

gls

Britové s tímto takový problém nemají. Na rozdíl od nás boty s koženými podrážkami nosí velmi pravidelně a při všech příležitostech. Hnědé polobotky jsou v podstatě nejběžnější obuví. A soudě podle mnohdy velmi casual outfitů to není záležitost dresscodu, jako spíše preference. Málokdy jsem se setkal s hranatými paskvily nebo snad jen s botami, které by nebyly vyčištěné a alespoň trochu se neleskly. Brogue polobotky Brity, zdá se, také nevyvedou z míry, naopak jsou mnohem populárnější než u nás, kde k nim existuje podobně jako ke koženým podrážkám ještě jakási nedůvěra.

Oxford_Street_in_the_Rain_-_geograph.org.uk_-_336737

Obleky padnou

Nepadnoucí oblek je v britské společnosti mnohem větší faux pas než u nás. Většina Čechů si oblek někdy sice koupit musela a často dala na radu prodavačky. Kupovali jste v poslední době oblek v běžném českém obchodě? A měl prodavač, který vám vysvětlil, že „pánovi moc sluší a krásně sedí“, krejčovský metr alespoň schovaný pod pultem? Ve většině běžných obchodů (tedy vážně ne výhradně na Jermyn Street), do kterých jsem v Británii vstoupil, a kde konfekční obleky nabízeli, byl vždy na dohled někdo s metrem. Kromě toho, že byl na dohled, byl také ochotný vás v případě sebemenšího zájmu změřit a poradit se vším potřebným – od délky nohavic po velikost košile a v případě potřeby nabídnout úpravu. Běžným Britům obleky jednoduše více sluší. Ne snad proto, že by je všichni měli na míru z prvotřídních materiálů, ale proto, že jim padnou.

Drobné experimenty v mezi zákona a zcela v intencích britské učesanosti jsou pak nejen dovoleny, ale i vítány. Často jsem se setkával se zajímavými barevnými kombinacemi kapesníčků, kravat, nebo třeba manžetových knoflíčků. Na každém kroku bylo patrné, že britští muži jsou v tomto ohledu velmi jistí v kramflecích a zajímavým kombinacím (byť v převládajících přírodních odstínech barev) se nebrání.

Časopis GQ nedávno zveřejnil seznam nejlépe oblékaných britských můžu. Spolu s nimi pak také desítku nejhůře oblékaných. Do té se vešel i Norman Baker, poslanec za liberální demokraty. Ruku na srdce, vyčníval by Norman nějak zásadně mezi naší politickou reprezentací?

Norman_Baker,_September_2009_2

Formálně, nebo vůbec

Dost ale bylo lichotek, nemůžu totiž Britům jenom mazat med kolem úst. Business casual totiž rozhodně není v centrech velkých měst tak převládající, jak by se mohlo zdát. Popravdě jsem se s tímto stylem oblékání nesetkával příliš často. Muži buď byli oblečeni velmi formálně – tedy přímo v oblecích – nebo naopak velmi ležérně. Tedy ve starých džínech, v lepším případě svetrech, v horším případě ve sportovních mikinách. Mezikroky, například v podobě chinos, se mezi nimi objevovaly spíše zřídka.

Na lyže i v Británii

Michalu Kučerovi z Classic Shoes nejde ani v nejmenším upírat dobrý úmysl – upozornit neotřelým způsobem na deficity v oblékání českých mužů. I na běžné britské ulici by se ale mohl zhrozit. Kabáty sice převládají, sportovních bund ale také nepotkáte zrovna málo. Částečně to lze jistě přičíst britskému počasí – o nevýhodách nošení kabátu totiž vytrvale přesvědčovalo i mě. Mezi bundami se pak vyskytovaly jak velmi vkusné kousky (samozřejmě tím myslím Barbour), tak kusy spíše sportovní a do města méně vhodné. Rozhodně bych netvrdil, že by Čech v britském davu vyčníval na první pohled – tak moc špatně na tom již díky bohu nejsme.

britska-ulice

Velmi vítám to, že vzorem českých mužů se ve stále větší míře stává britské oblékání. Je to tak totiž naprosto správně. Britové v mnoha ohledech jsou a budou napřed. Představa britské ulice jako nepřetržitého nastrojeného matiné by však nebyla přesná. Pod vlivem praktických důvodů a hlubokých společenských rozdílů je v mých očích průměrná velkoměstská britská ulice podobně rozmanitá, jako ta česká. Až na to, že ti nejlépe oblečení jsou skutečně jako ze škatulky do posledních detailů, a lyžařů je o něco méně. Ale existují! Viděl jsem je na vlastní oči. Nemohu a nechci proto říkat, že bychom se měli stydět a Británii snad raději nenavštěvovat. Snažit bychom se ale měli určitě.

Napsal Daniel Rufer
Na web Pravého Gentlemana přispívám od listopadu 2014. Mimo to studuji práva a podnikám - mimo jiné provozuji obchod s poctivým ciderem Opilý jabko.