S čím ladit ponožky? Boty nebo kalhoty?

Už párkrát jsem dostal otázku, s čím ladit ponožky. S botami nebo kalhotami? Já zastávám názor, že s kalhotami. Tím jsem vám i trochu zkazil pointu článku, ale čtěte dál.

Co říká Ladislav Špaček?

Ponožky musejí ladit s botami a neměly by působit kontrastně. K hnědým botám zvolíme hnědé nebo béžové ponožky.

match-shoesPrvním zdrojem v českých končinách bývá právě Ladislav Špaček a některá z jeho četných publikací, kde se věnuje i pánskému klasickému odívání. Citaci uvedenou výše jsem objevil v jeho Velké knize etikety. Není v ní ale nijak zdůvodněno, proč by měl muž ponožky ladit právě s botami a ne kalhotami.

Co říkají ostatní arbitři stylu?

Socks should match the color of your trousers not your shoes. Socks should be an extension of the trousers in color tone. They can be slightly darker than your trouser color. This gives an uninterrupted visual line from your waist to your shoes. Otherwise an observer’s eye stops at your ankle; not an area we necessarily want to emphasize.
– Andy Gilchrist, The Encyclopedia of Men’s Clothes

Ve většině internetových i knižních zahraničních zdrojů se nicméně dočtete, že správnější je ladit ponožky s barvou kalhot. A dává to i větší smysl. Proč?socks-and-pants-2

Díky stejnému barevnému ladění budete vypadat o trochu vyšší, neboť kalhoty budou spolu s ponožkami tvořit jednu vizuální linii.

Simon Crompton z Permanent Style.
Simon Crompton z Permanent Style.

Menší problém je, že budete dle svého kalhotového rejstříku potřebovat spoustu odstínů ponožek. Černé a tmavě modré seženete téměř všude, ale se šedými, hnědými a jinak barevnými můžete mírně narazit. socks4

A co barevné ponožky?

128a522d0f0d13392e6d7568bddb783e
Nejsou barevné ponožky jako barevné ponožky.

Pravidla jsou tu od toho, aby se porušovala. To samozřejmě platí vždy a všude, ale nejdříve musíte daná pravidla znát a dokázat je úspěšně následovat. Stejně tak je to i s ponožkami.

tumblr_lldy9yIdcP1qb5a3zo1_1280Barevné ponožky jsou velký hit posledních let. Sám jich také mám spoustu, ale snažím se od nich dostávat dále směrem k jednobarevným, případně tradičně vzorovaným (žebrované, argyle vzor, …). Jednou totiž jejich trend přejde a budeme muset začít znovu.

Nicméně ještě pořád obecně fungují. Nebo myslíte že ne?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Dawe

  Zdravím Pavle,

  barevné ponožky jedou, ať jednobarevné, tak ulítlé (typu HappySocks)ů. Sám nosím hlavně barevné, je to pěkné.
  Občas, když mám nudnější náladu, tak beru i klasické barvy a ladím spíše k botám, než ke kalhotám.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Zdravím Davide,
   Zatím jedou, ale vážně by mě zajímalo, kdy ten trend postupně odumře. Jak dlouho to ještě bude trvat? Máte tip?

   1. Jiří H.

    Dobry den,

    barevne ponozky, jak je zname dnes, jsou dle meho mineni trendem jiz temer sto let, bavime-li se o relativne uzke skupine jejich vyznavacu. Prudernejsi verejnost jim neholdovala ani tehdy ani dnes. Schvalne se zkuste podivat na mezivalecne fotografie a ilustrace modnich magazinu. Jedine snad, ze tehdy nebyly ty barvy tak kriklave.

    Zdravim
    Jiri

 2. Roman

  Mám pocit, že obecně tahle pravidla vymýšlet, dodržovat a následně porušovat, je pouze ztráta času. Člověk by měl uvážit sám, nakolik vždy ladí celek. Pokud budeme postupovat pouze podle pravidel, budeme vypadat všichni „klasicky“, stejně a výrazně si zredukujeme kombinace ve vlastním šatníku. Já spíše postupuji stylem pokus-omyl a rád experimentuji, ale pravdou je, že když člověk nemá čas, tak sáhne po jistotě, kterou má už ozkoušenou. To tedy ve výsledku podle mého znamená: Každý by si měl vytvořit vlastní pravidla, dle vlastního stylu a uvážení. Tak se bude vždy cítit pohodlně a sebevědomě.

 3. Martin J

  Těžko říci. Mohou se v našem šatníku usadit na trvalo, tak jako např. v minulosti džíny. Také ale mohou za nějaký ten rok vymizet. V takovém případě ale jistě přijde den, kdy se zase vrátí. Ostatně hodně barevné ponožky se nosily už po válce, většinou barevné proužkované spolu s krátkými a dle úzkými kalhotami, aby byly ponožky vidět, a boty „maďarky“, tj. něco takového (ale často spíše semišové):

  https://www.google.cz/search?q=budapest+shoes&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=aEN7U-ueLMfV4QTMwYHIDw&ved=0CD8Q7Ak&biw=1280&bih=685#facrc=_&imgdii=_&imgrc=_5JgHpHDR3dIOM%253A%3Bd_A62u9w2Ld77M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.vass-cipo.hu%252Fkepek%252F01_Budapest%252F008_Nagy.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fthe-last-shall-be-first.blogspot.com%252F2007_12_01_archive.html%3B554%3B357

  Osobně si myslím, že trend barevných ponožek, pokud se neusadí na stálo, ještě nejméně 3 až 4 roky vydrží

 4. McMac

  Mě se víc líbí varianta ponožky s botami. Protože je to praktičtější, co se barev ponožek týče a i se mi to víc líbí. Když je stejná ponožka jako kalhoty, tak ty boty mi přijdou jakoby navíc. Když je stejná barva ponožek a bot, pak je celý set jakoby vsazen do obleku a to se mi líbí. :-)

  Mac

 5. Jan S.

  Formalni oblek ladim podle kalhot (tmave seda).
  Jako casul pouzivam kontrast, ale v tlumenejsich barvach. Napriklad hnede kalhoty a boty -> navy kosile a ponozky.

 6. Pingback: Barevné ponožky, ať je veselo - Blog Martina Humpolce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *