logo-4

Je to už skoro 5 měsíců, co jsem si splnil jeden ze svých snů a spustil eshop Gentleman Store. Od té doby jej neustále zlepšuji, rozšiřuji sortiment a spolu s tímto blogem je to věc, která mi zabírá nejvíce času.

Říkal jsem si, že by vás mohlo zajímat, jak se obchodu daří, jaké jsou novinky a co plánuji do budoucna. Při nejhorším si tento článek budu moct po čase přečíst a uvidím, jak se situace změnila a jak jsem byl dnes naivní.

Dokud se prodává, ještě se neumřelo

Před spuštěním jsem neměl žádné velké iluze o tom, jak velký obrat se mi podaří uskutečnit s tak okrajovým zbožím, jako jsou prostředky pro péči o boty a holicí potřeby. Realita mírně předčila moje očekávání a dá se říct, že nyní e-shop stabilně roste.

V tuto chvíli vše reinvestuji zpátky a rozšiřuji sortiment. A těším se na Vánoce, to by měl být frkot.

Můj zákazník, můj pán

Když chci konkurovat mnohem větším a zavedeným e-shopům, musím logicky nabídnout něco navíc. Jedna z věcí je unikátní sortiment, ale to samo o sobě nestačí. Proto se snažím s lidmi co nejlépe komunikovat a vymýšlet drobnosti, které jim udělají radost.

Docela se vyžívám i v obalové technice a balení zboží. Samozřejmě by to mohlo být ještě lepší, ale ušel jsem kus cesty. Však vyzkoušejte.

Prodávám, co bych rád kupoval

Idea toho, mít vlastní obchod se zbožím, které člověka baví a kterému rozumí, je krásná. Vždyť co může být lepšího, než prodávat to, za čím si skutečně stojíte? Moc toho není.

Každopádně i takový idealista jako já musí dělat drobné kompromisy. Zatím ještě neprodávám nazouvací lžíce z pravých rohů, kožená plátýnka na leštění bot a podobné věci. Přesto jsem ale na svůj sortiment hrdý. Zejména na poslední 2 kategorie, které jsem přidal.

První z nich jsou peněženky Bellroy. Už kdysi dávno jsem si je zamiloval a nedávno si na ně opět vzpomněl. Jsou opravdu skvěle designově vyvedené, je na nich vidět, že u výroby někdo vážně přemýšlel. První várka se vyprodala téměř celá v mžiku, až mě to překvapilo. Musel jsem obratem doobjednat nové zásoby, které někdy v těchto dnech dorazí.

Postupem času chci nabídnout všechny jejich modely i ve všech barvách, to mi ale ještě nějakou dobu zabere.

Druhou věcí jsou vlněné ponožky Corgi. Jsem smířen s tím, že to bude sortiment z kategorie „strašně moc je chci prodávat, i když vím, že z nich bestseller nebude“. Asi není běžné dát za pár ponožek 490 Kč, ale je to škoda. Snad se pár ponožkových fajnšmekrů najde.

U nás totiž téměř nejde sehnat kvalitní vlněné ponožky (kdyžtak mě v komentářích opravte), beru to tedy částečně i jako službu veřejnosti. Ponožky Corgi jsou navíc nesmírně kvalitní, s velkým podílem ruční práce, ručně napojovaným švem v palcové části a vyráběné ve 4 velikostech, takže skvěle sedí.

Trochu jsem netrefil sezónu, neboť v létě lidé často chodí komplet bez ponožek, ale již brzy se posuneme do podzimu, kdy by měli být mnohem aktuálnější…

Jaké spřádám plány…

Plánů mám samozřejmě spoustu, od těch krátkodobých až po ty několikaleté. Většinou se točí okolo rozšiřování sortimentu. Ještě je na světe spousta krásných věcí, které u nás nejsou dostupné. A mohly by být.

V dohledné době to budou zejména kožená zavazadla – tašky na notebook, větší taška na přespání, taštičky na sprchové potřeby a nějaká folia.

Pak spousta dalších kožených doplňků, ale nadšen bych byl, kdybych jednou prodával například i kvalitní rámové boty. Ale to je sen na delší dobu, nicméně snad nikterak nereálný.

Děkuji. Co byste ještě rádi?

Rád bych touto cestou poděkoval všem stávajícím zákazníkům za důvěru, vážím si toho. Zatím jsem snad důvěru nikdy nezklamal. A pokud ano, tak jsem svůj lapsus rychle napravil.

Nicméně bych se vás, zákazníků stávajících i potenciálních, rád zeptal: co dalšího byste rádi viděli v Gentleman Store? Kterým směrem mám rozšiřovat sortiment? Co máte problém v Čechách sehnat?

Za každou odpověď budu rád.

(P. S. O víkendu brázdím okresky po jižních Čechách, takže nebudu příliš promptně odpovídat na komentáře. Ale v pondělí to určitě napravím.)

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.