Představte si situaci: pozvete dívku na první rande do pěkné restaurace, večer se příjemně vine, rozumíte si. Po dezertu požádáte o účet a chystáte se platit. Vytáhnete svou věrnou peněženku ze střední na suchý zip. Její otevření slyší každý v okolí deseti metrů. A i když zaplatíte za oba, slečna se vám už nikdy neozve.

A udělá dobře.

Kožená peněženka je jedna z věcí, která odděluje muže od chlapců.

Když jsem nedávno psal o své peněžence od Brašnářství Tlustý, strhla se pod článkem vášnivá diskuse především o její (estetické) kvalitě, ale také o tom, co by měl vlastně gentleman nosit v peněžence a jak by měla vypadat.

Řekl jsem si, že se na to podívám ještě jednou. Problém peněženky má několik úrovní, proto se ho pokusím rozebrat z více stran.

Kde nosit drobné? A nosit je vůbec?

Nošení drobných je důležité téma. Odpověď na otázku v nadpise totiž ovlivňuje výběr peněženky.

Je zajímavé, jak moc se liší nakládání s penězi národ od národu. Důležitá je nominální hodnota bankovek, mincí a jejich uplatnění.

V Americe se s drobnými téměř potýkat nemusíte, hodí se jen do automatů a na dýška. Nejmenší bankovka má hodnotu 1 USD. U nás je situace jiná – nejmenší bankovka má 5x vyšší hodnotu a mince se hodí na městskou dopravu i drobnější nákupy.

Zajímavé je, že trendem u nás je rušit bankovky nízké hodnoty (20 Kč, 50 Kč) a nahrazovat je mincemi. Tedy trend veskrze nepraktický. Ale snad to nějaký důvod má.

Nicméně, ve vztahu k drobným můžete zvolit některý z přístupů níže.

  1. Drobné nosit přímo v peněžence. Mince máte snadno po ruce, máte přehled o jejich množství, ale na druhou stranu vám zbytečně zvyšují objem peněženky. Potenciálně mohou zapříčinit i zlomení kreditky.
  2. Drobné nosit ve speciální peněžence. Méně častá varianta, kdy máte na drobné vyhrazenou speciální peněženku či kožený váček.
  3. Drobné nosit v kalhotách / nenosit vůbec.Správný gentleman by se měl drobných ideálně zbavovat co nejdříve. Spíše se s nimi nezabývat vůbec a co nejrychleji je rozdat potřebným, nebo jako dýško. U nás to máme zkomplikováno poměrně vysokou hodnotou mincí, tedy jejich nošení v kapse kalhot není tak špatná volba.
Pouzdro na drobné od Drak s (zdroj)

Pouzdro na drobné od Drake’s (zdroj)

Jak peněženku zeštíhlit?

Na mé bývalé peněžence mi vadila jedna věc – byla příliš tlustá. To může být způsobeno několika faktory, tady to byla tloušťka použité kůže a kapsa na drobné, která peněženku zbytečně nafukovala.

Běžná peněženka mnoha mužů ale také může přetékat (v ideálním případě penězi, spíše ale různými účty a útržky papírů) a vypadat nevzhledně. Dobře to ilustruje následující scénka:

Aby vám podobně peněženka nevybouchla, inspirujte se následujícími tipy:

  1. Rozdělte si platební a jiné karty na 3 skupiny – používané denně, ty méně frekventované a vysloveně zbytečné. Obecně důležitá je např. primární platební karta, občanský průkaz a řidičský průkaz. Do méně frekventovaných můžete zařadit Opencard (pokud nám ji brzy nevypnou), sekundární platební a kreditní karty, kartičku pojištěnce atd. Zbytečné jsou ty, co jste za poslední měsíc (čtvrtletí, půlrok) nepoužili ani jednou.
  2. Neskladujte v peněžence potvrzení o zaplacení všeho, co jste za poslední roky nakoupili. Účtenky můžete do peněženky dočasně dát, ale po příchodu domů je vyndejte a uložte na vyhrazené místo.
  3. Snažte se vyhýbat drobným, nebo je omezte na minimum a vždy se snažte co nejrychleji se jich zbavit. Viz výše.
  4. Nic jiného v peněžence nenoste.

Jakou peněženku si vybrat?

Říše peněženek je dle mého trochu komoditní džungle. Co to znamená? Že jsou si všechny strašně podobné a neliší se příliš ani kvalitou. I obyčejná peněženka vydrží několik let a nerozpadne se.

Existuje pár prémiových značek (Dunhill, Ettinger, …), které se vyznačují kvalitou použité kůže a ruční prací, ale jejich konstrukce (design) je spíše standardní. Pro zajímavost video, jak se vyrábí peněženka Ettinger:

Peněženka Ettinger (zdroj)

Peněženka Ettinger (zdroj)

Proto jsem byl mile překvapen, když jsem před pár měsící narazil na peněženky Bellroy, které od minulého týdne také prodávám ve svém Gentleman Store. A mám z nich velkou radost.

Doslova jsem se zamiloval do jejich promyšleného designu. A nejsem sám. Líbí se mi na nich, že jsou stvořeny za jediným cílem: aby byly co nejtenčí a přesto maximálně použitelné. Nejrychleji si o nich uděláte obrázek zhlédnutím alespoň jednoho videa vysvětlujícího konkrétní model peněženky.

Osobně jsem si za primární peněženku vybral model Note Sleeve a zatím jsem nadmíru spokojen. Je vážně miniaturní a přesto se mi do ní vejde vše potřebné. Krásně u ní také funguje rozdělení na důležité a méně důležité karty. Jako 3 snadno vytažitelné karty jsem zvolil osobní platební, osobní kreditní a firemní platební kartu. Kromě nich s sebou nosím ještě kartičku pojištěnce, průkazku do knihovny, občanský a řidičský průkaz.

Bellroy Note Sleeve, moje aktuální peněženka

Bellroy Note Sleeve, moje aktuální peněženka

S peněženkou od Brašnářství Tlustý jsem si zvyknul, že ji prostě nosím v tašce, protože do kapsy se mi nikdy pohodlně nevešla. I s novou peněženkou v tomto trendu pokračuju, ale když nyní vyrážím občas nalehko, nemusím peníze a platební karty nosit „na volno“ v kapse, jako jsem to praktikoval dříve. Bellroy Note Sleeve je dostatečně malá, takže ji nosím v kapse saka.

Kovová spona a pouzdro na karty

Paradoxně asi nejlepší řešení problému s peněženkou je šalamounské: vůbec peněženku nenosit. Místo toho její obvyklý obsah rozdělit na 2 části: bankovky sepnout kovovou sponou a platební karty nosit v tenkém pouzdře.

Spona od Paula Smithe (zdroj)

Spona od Paula Smithe (zdroj)

Používat sponu na peníze má určitý světácký a gentlemanský podtón, ale chce to trochu cviku, abyste při placení působili obratně.

Pro mě osobně se spona na denní nošení příliš nehodí, protože se snažím minimalizovat množství hotovosti, kterou při sobě nosím a co jde, platím kartou. Na večerní příležitosti o ní ale zapřemýšlím.

Card Sleeve od Bellroy

Card Sleeve od Bellroy

Nebo se na všechno můžete vykašlat a nosit peněženku s nápisem Bad Motherfucker. Alespoň si ji snadno poznáte.

Jak to děláte vy?!

Nošení věcí denní potřeby (peněženka, klíče, mobil, …) je věc nadmíru individuální a nemůžeme tvrdit, že jeden způsob je nadřazen ostatním. Proto by mě zajímalo, jak se s tím vypořádáváte vy? Nosíte klasickou peněženku? Pouzdro na karty? Nebo používáte sponu?

Zdroje a další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.