Tipy na značky, u kterých rád utrácím peníze – část první

I ain’t check the price (I got it)
I make my own money so I spend it how I like
I’m just living life
And let my momma tell it nigga I ain’t living right (nope)
– Rae Sremmurd

Jsem líný, nerad nakupuju a mám rád dobré věci.

Proto se docela hodí, že máme Gentleman Store a John & Paul. Vyrábíme a prodáváme totiž věci, které sami nosíme a používáme. Nemusíme pak bloumat po obchodech, prostě si zajdeme do skladu. Krásný život.

Zatím ještě ale nejsme ve fázi, že bychom nabízeli úplně vše, co mladý a neklidný městský muž potřebuje k životu, takže občas nakupujeme i jinde. Pracujeme ale na tom, abychom nemuseli.

Určitě víte, že slova a činy se někdy dost liší.1 A že je lepší sledovat spíše to druhé. V článcích se často můžete dočíst o nové kolekci téhle, super značce tamté, ale největší význam má sledovat to, za co lidé skutečně utrácejí peníze.

Sám se snažím (s různými úspěchy) utrácet s co nejlepším poměrem cena/výkon, tedy kupovat to:

  • nejlevnější, co splní daný účel (u věcí, které pro mě nejsou nějak prioritní)
  • s nejlepším poměrem cena/výkon, na co mám peníze (u těch, na které si potrpím)

Dává mi to větší smysl, než utrácet za vše tak nějak průměrně.

Níže si proto můžete přečíst, co kde nakupuji. Tedy za co skutečně utrácím své těžce vydělané peníze. Případně za co bych je utrácel, kdybych jich měl více. Logicky začínám tím, co mám nejblíž – tedy věcmi, které si už pořizuji přímo „z vlastního“.

Košile – John & Paul

Tady je to bez debat. Košil mám asi 25 kusů, cca 20 z toho od nás ve velikosti Střední hubeňour. Zbytek jsem různě historicky posbíral.

Tašky – John & Paul

Tašky jsme stejně jako košile vyráběli v první řadě pro sebe, takže denně nosím naši větší tašku v tmavě hnědé variantě s popruhem přes rameno.

Ponožky – di Carlo z Gentleman Store

Ponožky jsou jedna z věcí, na které si dost potrpím. Špatné ponožky jsou hrozně otravné a nepohodlné, dobré mi dokážou zlepšit den. Nosím buďto elegantnější jednobarevné ponožky nebo podkolenky s žebrováním, případně ponožky s decentním vzorem.

Kravaty a kapesníčky – John & Paul

Zdánlivě okrajová záležitost, kterou mám ale stejně rád jako ponožky. Každý půlrok si užívám vybírání nové kolekce na Pitti Uomo a vždycky si i pár kousků vezmu pro sebe. Kapesníčky nosím častěji než kravaty a poslední dobou jsem si hodně oblíbil ty s celoplošným motivem (ne opakující se obrazce, ale jeden velký motiv) a lněné s barevným okrajem.

Kdybych byl za vodou, kupoval bych samozřejmě Drake’s.

Pásky – John & Paul, Mango

Pásky neřeším příliš moc, stačí mít od každé barvy bot jeden kožený a několik volnočasových. Poměrně málo lidí ale zná a nosí semišové pásky (možná i proto, že se špatně shánějí), které jsme si taky nechali vyrobit.

Pletené látkové a splétané kožené na volný čas mám z Mango outletu za pár korun.

Kolínské – Taylor of Old Bond Street, Farina

Kolínské a parfémy jsem doposud příliš nezkoumal. Kdysi dávno jsem začal s vůní One Million od Paco Rabanne, pak kolínskou Sandalwood od Trueffitt & Hill, Jermyn Street a St. James od TOBS, Ricki Hall od Cpt. Fawcetta a nyní jsem skončil u té nejtradičnější –  Fariny.

Holení – Mühle, Feather

S holením to se mnou také byla dlouhá cesta, protože jsem spoustu věcí kvůli Gentleman Store testoval. Před nějakou chvílí se mi sestava ustálila na strojku a žiletkách Feather, mýdlu Mitchell’s s lanolinem a štětce od Taylora.

Zápisníky – Midori Traveler’s Notebook a MD

Zápisníky jsou moje guilty pleasure, bohužel jich mám mnohem víc, než kdy stihnu popsat. Začínal jsem na Moleskinech v různých formátech, poté přešel na Traveler’s Notebook od Midori, z něho zpět k pevným sešitkům Midori MD a nyní nejčastěji používám jako denní diář Slice Planner. Dá se sice nějak propojit s aplikací a digitálním kalendářem, ale používám ho čistě analogově – vyhovuje mi v kruhový diagram dne v levé části zápisníku a prostor na poznámky vpravo.

Stejně důležitý jako zápisník je nástroj, kterým do něho píšete. V tuto chvíli mám 3 plnicí pera – skvěle praktické plastové Lamy, darované kovové Parker a malinké mosazné pero od Midori (bohužel je zatím hodně limitovaná dostupnost), které si člověk prostě musí zamilovat. Stejně stylové a praktické jako mosazná tužka, na kterou nedám dopustit při podtrhávání v knížkách.

Hodinky – Prim, Wenger

Dlouhou dobu jsem nenosil hodinky žádné, protože mám poměrně malé zápěstí a ty, co jsem měl, nebyly příliš pohodlné. Názor jsem změnil až se starými Primkami, které jsem dostal darem od Vaška z Prostěprim. Mladým holkám se sice moc nelíbí, ale znalci je ocení.

Jako druhé hodinky mám Wenger Sea Force, které jsem dostal jakožto sportovnější model na dovolenou na lodi, hory a tak dále. Mají trochu větší ciferník (42 mm), ale zvykl jsem si na ně – gumový řemínek je neskutečně pohodlný. Až tak, že je někdy zapomenu večer sundat.

A to je konec první části článku, která byla zejména o věcech, které nakupuji u nás. Tedy ručím za jejich kvalitu osobně. Druhý článek (vyjde brzy) bude o všech ostatních značkách a obchodech.

  1. Tuhle myšlenku skvěle rozvádí ve svých knihách Nassim Nicholas Taleb – jeho nová kniha s názvem Skin in the Game bude víceméně jen o ní. []

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *