Tak trochu jiné kalhoty

Stává se mi každý den, že se zamiluji do určitého kusu oblečení. Většinou to jsou boty, méně často kalhoty nebo saka. Udělám si radost, pokud tato zamilovanost trvá delší dobu a daná věc není úplně mimo mé finanční možnosti. Takovou radost jsem si udělal před Vánoci s kalhotami od Suitsupply.

Otázka pohodlí

Asi jste si všimli trendu posledních let v oblasti kalhot – zužování. Někdy až na neúnosnou mez (hipsteři v super-upnutých džínách). V módě (a stylu) se všechno cyklicky opakuje, proto bude jen otázkou času, kdy se zase naplno projeví trend rozšiřování. Určité záchvěvy už proběhly, ale stále to není ono.

Z úzkých kalhot nejsem příliš nadšen z prostého důvodu – mám rád své pohodlí. Některé části těla prostě začínají v upnutějších kalhotách tlačit, když člověk značnou část dne sedí. Proto se snažím najít ideální poměr šířky a pohodlí – tak aby kalhoty nepůsobily stařecky, ale zároveň byly dostatečně pohodlné.

Část lidí, kteří by si na sebe oblek nikdy nevzali, tvrdí, že džíny a triko jsou jim mnohem pohodlnější. Upřímně: dobře padnoucí vlněné kalhoty jsou 100x pohodlnější než džíny. To jen tak na okraj.

Z trpaslíka obrem aneb Důležitost proporcí

Kalhoty mají jednu důležitou roli – vytvářejí siluetu člověka. A se siluetou se dají dělat velké divy. Minimálně se můžete dělat vyšší, nežli jste, což se kupříkladu mně docela hodí.

Stejný efekt prodlužování nohou, který funguje a je velice žádoucí u žen, totiž může zafungovat u mužů. Ne že bychom snad potřebovali, aby ženy byly paf z našich nekonečných nohou, ale minimálně iluze výšky nám pomoci může.

Zdroj: guerreisms.com
Salvatore Ambrosi v kalhotech se zvýšeným pasem. Zdroj: guerreisms.com

Trendy nám v tomto ohledu vůbec nepomáhají – pas se v souvislosti s bokovými džínami a prominencí opasků snižuje již od (mé) nepaměti a kalhoty sahající do skutečného pasu (nejužší místo trupu nad boky zhruba na úrovni pupíku) dnes vypadají na mužích nepatřičně a staře.

Je to ale velká škoda, protože vyšší pas má několik praktických výhod:

  1. Opticky prodlužuje nohy
  2. Snižuje riziko vylézání košile z kalhot
  3. Je pohodlnější
  4. V kombinaci se sakem zamezuje prosvítání trojúhelníčku košile ve spodní části, tedy je estetičtější.
Fotograf Karl-Edwin Guerre v zajímavých kalhotech. Zdroj: Instagram @luca_rubinacci
Fotograf Karl-Edwin Guerre v zajímavých kalhotech (vpravo). Zdroj: Instagram @luca_rubinacci

Pásek není potřeba

Mám radost, kdykoliv zaznamenám dobře vypadající kalhoty s vyšším pasem – ať už v obchodě, nebo na někom. Tyto konkrétní od Suitsupply mají ještě několik drobností, které mě na nich velice baví.

cela_postava
Fotka od monnul
detail sámku
V pase mají dvakrát jeden sámek – díky nim jsou při sezení pohodlnější. (Foto od monnul.)
Malou kapsičku na knoflík, do které dávám drobné.
Malá kapsička na knoflík, do které dávám drobné. (Foto od monnul)
Side_adjuster
Boční pásky, které funkčně nahrazují opasek. (Foto od monnul.)

Kromě toho jsou vyrobeny z nesmírně příjemné 100% vlněné látky od Ormezzano.

Vypadá to, že tohoto střihu se u Suitsupply budou ještě nějakou dobu držet. Většina jejich kalhot je sice střihu standardního, ale pár modelů s vyšším pasem se tam stále najde.

Kalhoty od Suitsupply, modely B408, B354 a B401
Kalhoty od Suitsupply, modely B408, B354 a B401

Jsem zvědavý, kdy a jestli opět budou v kurzu kalhoty s vyšším pasem. Možná to bude pouze výsada oděvů šitých na míru, ale každopádně byste měli zauvažovat nad tím, jestli by vám vyšší pas také náhodou neslušel více.