4 kultovní modely slunečních brýlí a tvar obličeje

Při výběru slunečních brýlí jsem narazil na problém, jak je správně ladit s tvarem obličeje. Zkusil jsem tedy vzít ty nejproslulejší modely, které by měl znát každý, představit je a porovnat jejich vhodnost. To vše doplňují ilustrace toho, jak bych zhruba v jednotlivých typech mohl vypadat. Doufám, že tento pokus bude užitečný i vám. Pod ruku mi přišly čtyři základní typy, tady jsou.

1) Wayfarer

wayfarer1

Představovat Ray-Ban Wayfarer nemá smysl. Nejprodávanější model pánských brýlí se v různých variacích originálu objevuje už od roku 1956. Velkou renesanci zaznamenaly v osmdesátých letech. Za svou popularitu vděčí do té doby netradičně vykrojenému tvaru a jsou považovány za předěl mezi érou tenkých obrouček z kovu a silných obrouček z plastu. Od té doby přišla spousta napodobenin – nejen levných, inspiraci ve Wayfarerech našli třeba i v Oliver Peoples.

Výborně padnou lidem s podlouhlou tváří a jemnějšími rysy – právě kvůli jejich velikosti a výraznému tvaru. Obličej vizuálně vyrovnají a dorovnají jeho šířku. Tito lidé by se měli vyhnout brýlím s menšími obroučkami. Nalijme si ale čistého vína – Wayfarery sluší skoro všem.

805289126577_shad_qt
Ray Ban Original Wayfarer (4 000 Kč)
Ray Ban New Wayfarer
Ray Ban New Wayfarer (3 350 Kč)
Person PO 2999 S
Persol PO 2999 S (4 400 Kč)
Classic Specs Ashland
Classic Specs Ashland ( 2 300 Kč / 3 600 Kč)

2) Aviator

letec

Z předcházející kovové éry si dodnes popularitu zachovaly další velmi klasické brýle – Aviatory. Původně je vyvinula firma Bausch & Lomb, dnes je tento původní design prodáván jako Ray-Ban Aviators. Jak už napovídá název, původně šlo o brýle pro piloty. Jejich účel je tedy jasný – zakrýt oko co nejdůkladněji ze všech úhlů – tomu odpovídá jejich velikost. Charakteristický je dvojitý nebo trojitý můstek a velmi tenké obroučky. Mezi nejznámější majitele Aviatorů patřil americký generál McArthur, díky kterému se dostaly do povědomí široké veřejnosti.

Vhodné jsou pro čtvercový tvar obličeje – široké a výrazné čelo, hranatá brada, zhruba stejná šířka a délka. Tím, že jsou Aviatory velké a kulaté, příjemně zapadnou mezi ostré křivky. Stejně tak dobře sednou lidem s trojúhelníkovým tvarem obličeje – velmi široké čelo, absence ostrých křivek, postupné zmenšování k úzké bradě. Svým tvarem opticky vyrovnávají nesouměrnost a posunují pozornost níž.

Ray Ban Aviator RB3025 Black
Ray Ban Aviator RB3025 Black (3 900 Kč)
Ray Ban RB3025
Ray Ban Aviator RB3025 Polarized (4 400 Kč)
Randolph Engineering Aviator
Randolph Engineering Aviator (5 400 Kč)
Oliver Peoples Benedict
Oliver Peoples Benedict (11 200 Kč)

3) Browline (Clubman)

clubman1

Sledujete Mad Men? Tak právě tam se můžete setkat s další znovuobjevenou klasikou z padesátých let. Browline proto, že plastová část obrouček kopíruje přirozený tvar obočí. Plastové jsou také nožičky. Nejběžnější je kombinace s kovovými spodními částmi obrouček, není to ale jediná přípustná varianta.

I tyhle brýle dobře sednou lidem s trojúhelníkovým tvarem obličeje. Stejně tak sednou lidem s kosočtvercovým obličejem, tedy s dominujícími lícními kostmi, které jsou široké, a užší bradou a čelem. Jejich brýle by nikdy neměly být širší než lícní kosti a měli by se držet kulatějších tvarů.

browline
Ray Ban Clubmaster RB3016  (3150 Kč)
FT0248_05N_OS_A
Tom Ford Henry Vintage Wayfarer Sunglasses (10 200 Kč)
0OV5264S_133656_000A_7
Oliver Peoples Ennis Sun (10 900 Kč)

4) Teashades (Round Metal)

round (2)

Jednoduchá elegance. Populární od konce šedesátých let, k dostání ve nepřeberném množství variant čoček, můstků, materiálů, velikostí. Dioptrické brýle tohoto stylu zvládá na výbornou například Radek Zachariáš – u něj se jedná o značku Lunor, stejný model, jaký nosil Steve Jobs.

Hodí se pro ty s kosočtvercovou tváří, stejně jako budou ladit u většiny podlouhlejších obličejů. V klasickém provedení s tenkými kovovými obroučkami jsou ze všech typů nejméně formální a velmi náročné na nošení, nesednou jen tak každému.

3447-019-30-8053672227062-2
Ray Ban Round Metal RB3447 Matte Silver (4 400 Kč)
Ronstrong
Shuron Ronstrong Silver Tondo (2 850 Kč)
polo-ralph-lauren-green-retro-round-sunglasses-product-1-270875-789304570_large_flex
Polo Ralph Lauren Retro Round Sunglasses (10 300 Kč)

Univerzální tvar obličeje

Může se vám taky stát, že jste měli štěstí a máte oválný obličej  – ten nemá příliš ostrých přechodů a je hodně souměrný. Gratuluji. Budou vám sedět snad úplně všechny myslitelné typy brýlí.

Navzdory výše uvedenému výčtu je na závěr vhodné poznamenat, že výsledek kromě tvaru obličeje ovlivní z velké části to, jak se v brýlích budete cítit. Nevybíral bych tedy striktně podle tvaru – pomocná berlička to ale být může.

V komentářích můžete hádat, pro který z výše uvedených typů jsem se rozhodnul já. A nebo napsat, který model nosíte nyní.

Pokud se vám článek líbil, budu moc rád za každé sdílení. Předem děkuji!

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Vojta K.

  Osobně jsem před pár lety přešel od Aviatorů k Wayfarerům. Myslím, že mi sedí o něco víc a navíc jsou teď módnější.
  U slunečních brýlí si ale (narozdíl od dioptrických) nepotrpím na značku a kupuju klidně v H&M, Reserved apod., většinou stejně vydrží tak sezónu a pak je někde zapomenu/rozsednu :-).
  A autora neznám, ale tipnul bych browline :-).

 2. Tom K.

  Po letech nošení Ray Banů RB 4026, jsem se právě letos rozhodoval ještě pro jedny slunční brýle, nejlépe z kovu a skla. Plně rozhodnut nepodlehnout iluzi výběru, kterou nám tak zdárně podsouvá Luxotica, jsem zakoupil Randolph Engineering Aviator. Nelituji!

  1. Jakub

   Dobrý den,

   mohl bych se Vás zeptat kde jste koupil ty RE Aviatory? Sám bych o ně měl zájem, ale nepodařilo se mi sehnat žádný český obchod.

   Děkuji
   JB

 3. banter

  Pěkný přehled, díky za inspiraci. Příští brýle koupím Wayfarer. Jen mi chybí informace, jak je to s podporou dioptrických skel.

  1. Post
   Author
   Daniel Rufer

   To je vtipný úpis, díky za upozornění. Přijměte moje ujištění, že to je vážně jenom omyl. :)

 4. Zdenek

  Opticke bryle moc neresim. Mam je jen na cteni, takze neco, co neotravuje na nose. :-)
  Velice dobre mi slouzi bryle proti slunci znacky Serengeti, konkretne jiz hodne let nevyrabeny model Apogee 2000. Je to takovy aviator-like model. Kov a prave sklo. Spokojenost vice nez 100 %. :-))))

 5. Gonga

  Osobně jsem přešel letos od Ray Ban k Randolph (za jejichž foto děkuji, málokdo je u nás nosí a já mám zrovna ty na obrázku). Randolph jsou brýle, které jsou svojí kvalitou úplně jinde než globální RayBan, které se navíc dnes vyrábí v lepším případě v Itálii, v horším někde na východě a stojí za prd. Randolph svoje brýle vyrábí z kovu a skla skutečně ze skla, na rozdíl od plastových RB. Mám obojí a rozdíl v kvalitě je propastný a to zejména při pohledu, v Randolphech je nádherně vidět a polarizace skutečně funguje skvěle. Jsou sice dražší než RB, ale nikoliv několikrát dražší, bo jsou několikrát lepší.

 6. Pete

  Přemýšlel jsem nad odchodem k Randolph ale nenašel jsem jediné Browliny co by dělali. Hledám špatně? Nevíte někdo o případné -kvalitativní alternativě?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *