Proč jsou boty za 6 tisíc levnější než “baťovky”

Investice do oblečení a počítání hodnoty.

Spousta mužů nedokáže pochopit, proč někdo utratí 6 000 Kč za jeden pár společenských bot. Přijde jim to strašně moc. Existují přeci kvalitní boty i za 2 000 Kč, tak proč se snobsky zabýváme jen těmi „drahými“?

Kritici se zde ocitají na tenkém ledě, protože dávají rovnítko mezi „koupím za víc peněz“ a „je dražší“. Což tak vůbec být nemusí. Nebojte, vysvětlím.

Ve zkratce: kvalitní boty prostě vydrží déle. Když je prochodíte, necháte si je renovovat a máte boty jako nové. A když pak spočítáte, kolik vás stálo 1 nošení (pořizovací cena / počet dní, kdy jste je měli na noze), uvidíte, že o nic dražší než běžné lepené boty nejsou.

Nyní to ale vezmu trochu zeširoka.

Co je nové, to není dobré

Většina lidí podléhá dojmu, že nové věci jsou hezké. Málokdo řekne „jé, ty tři roky staré boty jsou moc pěkné“. Obyčejné boty totiž po třech letech dobře nevypadají. Obyčejné boty vypadají nejlépe v obchodě a když je máte poprvé na nohou. Pak už je to jen postupný úpadek a mizérie.

Na druhou stranu kvalitní kožené věci získávají léty patinu a stárnou do krásy. Stejně jako někomu vrásky na kráse přidávají, jiného hyzdí. Bohužel jsme si na kvalitní věci odvykli a dokážeme je málo ocenit.1

Nevypadat jako zbohatlík

Aristokracie a tradicionalisté to dohnali do opačného extrému: co vypadá jako nové, je přímo špatné. Proto se říká, že nikdo nesmí poznat, že máte nový oblek. Staří gentlemané dokonce doporučují nechat nový oblek viset několik dní na dešti a do kapes dát kamení, aby trochu omšel.

Nikdo by neměl poznat, že máte nový oblek.

Pokud totiž nosíte nový oblek, vypadá to, že nemáte tradici. Že jste teprve nedávno přišli k penězům. Že jste prostě zbohatlík. Money can’t buy class.

With beautiful things, it is all about learning to wait, being patient. People today, they don’t want to give it time. But it is like love, it is like a relationship, it is like learning, like all the things we admire, it takes time. Anything that happens in the snap of a finger isn’t good. – Yukio Akamane

Proto na fotkách vidíte prince Charlese v obleku na míru se záplatou. Nebo desítky let starými záplatovanými dokonale vyleštěnými botami na míru. Pokud by se mu někdo smál, že nosí staré věci, musel by být idiot.

Deístky let staré záplatované boty.
Deístky let staré záplatované boty.

Polovinu peněz dát za boty

Z vyhrazené sumy peněz na oblečení byste měli polovinu (někdo říká třetinu) dát za kvalitní obuv. To říkají staré poučky. A je na tom spousta pravdy. Proč?

Protože…

Ženy nás soudí podle bot

Podle výzkumu Allen Edmonds mezi 1000 respondentů v USA 64 % žen soudí podle bot mužův smysl pro oblékání, 52 % jeho osobnost (!), 36 % jeho finanční zázemí a 54 % říká, že boty prozradí mužův smysl pro detail.

Výzkumníci z University of Kansas zase zjistili, že podle bot dokážeme z 90 % odhadnout osobnost nositele. Zajímalo by mě, co o nositeli říkají zanedbané a špinavé boty?

Možná je to povrchní. Ale děláme to všichni. Děláme to podvědomě. Je zbytečné proti tomu bojovat, lepší je přizpůsobit se a využít toho.

Investice do kvality se prostě vyplatí

Abych se vrátil zpátky na začátek: investice do kvalitních bot se vyplatí, protože takové boty nejen, že vypadají lépe od prvního dne, ale také déle vydrží.

Za dobu jejich života je sice budete muset poslat několikrát na rekonstrukci2 (a pokaždé zaplatíte cca 1500 Kč), ale na druhou stranu budete moct nosit své milované boty minimálně 6-10 let.

A to samozřejmě neplatí jen o botách.

(Pokud se chcete o kvalitních botách dozvědět více, stáhněte si můj ebook o kvalitních botách.)

 1. Na druhou stranu je patrný trend preference kvality, zejména v oblasti potravin, ale i oblečení, kdy se klade důraz na řemeslnou výrobu a českou kvalitu. Příkladem může být Radek Zachariáš, Brašnářství Roman Tlustý a další. []
 2. Většina tradičních výrobců obuvi podobnou službu nabízí. Buďto můžete boty poslat přímo do továrny, nebo se zkuste zeptat v obchodě, kde jste boty koupili. []

Komentáře

 1. Ondřej

  Zdravím. Naprostá pravda. Mám rád kvalitní boty, starám se o ně a vypadají velmi dobře i za 10 , 15 let. Musíte je střídat a pečovat o ně. Je to jak starožitný nábytek. Moje zkušenost.

  1. Post
   Author
 2. Jan

  Zdravím Vás Pavle, máte hezký a čtivý blog. I přes to, že jsem myšlence rámových bot nakloněn, nedomnívám se, že by jejich pořízení bylo zásadně výhodnější, než postupný nákup několika párů běžné, konfekční obuvi. Svou úvahu podkládám následujícími předpoklady: Pracující člověk, jenž nosí elegantní obuv do zaměstnání, pět dní v týdnu. Rozhodně by neměl nosit dva dny po sobě jedny boty. Tudíž by měl vlastnit minimálně dva páry, plus třetí, řekněme záložní či více slavnostní. Předpokládám, že se jedinec o obuv náležitě stará. (Umývá, ošetřuje dává na napínáky a nikdy nenosí stejný pár dva dny po sobě.) Při takovém užití i obuv běžná konfekce v ceně kolem 2500 – 3000 za pár vydrží pět let, než zničíte podešev. Obdobně Goodyear welted obuv bude po pěti letech volat po návštěvě výrobce. Předpokládám-li nákupní cenu kolem šesti tisíc + podražení za 1500 jsem již na 7500 zatímco nákupem nového páru běžné obuvi jsem vyrovnal pouze vstupní investici od goodyearu. Až po deseti letech, kdy přijde čas na další podražení či nákup nové boty jsem řekněme na stejných nákladech. Tím nechci říci v žádním případě, že ta nebo ona voba je špatná. Pro konzervativního jedince, jenž nechce ztrácet nervy s výstřelky sezoních návrhářů je taková bota jistě přínosem. Samozřejmě s konfekční botou jste ochuzen o ony atributy tradice a důvěryhodnosti, ale pak jen hlupák by někoho považoval za pravého gentlemana, neodpovída-li tomu v prvé řadě jeho chování.

 3. Pingback: 3 úrovně napínáků a proč jsou podle mě cedrové nejlepší | Pravý Gentleman

 4. Karel Jakub

  Líbí se mi jak píšete všude pravý gentleman, ale podstata pravého gentlemana je především jeho chování. Jak výše zdůraznil Jan. A gentlemana nedělá gentlemana oblek a boty, nýbrž chování ;)

 5. Petr

  Pavle, můžete doporučit konkrétní značky/ševce (ideálně Praha), u kterých lze sehnat kvalitní boty za oněch 6000. Zatím mám zkušenost jen s průměrnými botami, které však běžně stojí 3000 a vydrží jednu dvě sezony. Díky za odpověď.

 6. Jiří

  Dobrý den,
  článek se mi líbil. Ztotožňuji se s ním. Většina podobných rad či doporučení se nedá aplikovat na 100% jedinců. A je jedno zda se jedná o nošení či nákup bot nebo o čemkoliv jiném s tímto vůbec nesouvisející. Tento článek je na webu „pravý gentleman“ a myslím, že většina gentlemanů Vám dá zapravdu. Pokud ne hned, tak po vlastní zkušenosti až si podobně kvalitní boty koupí.
  Osobně dávám přednost jednomu, dvou párům bot na každé roční období. Nebo alespoň na zimu a léto. V minulosti jsem měl dobrou zkušenost s několika obchody a značkami. Bohužel zrovna před rokem jsem zakoupil obuv mé oblíbené značky. Boty byly v podobné cenové relaci jako píšete a s předchozími jsem měl výtečnou zkušenost více jak 10 let nošení. A to s minimálními náklady na renovaci.
  Nové boty však po roce nošení už vykazují nedostatky, které jsou nám známé právě z kategorie tzv. levných výrobků a bot.
  Neměl byste tedy nějaké typy na výrobce a potažmo obchod, kde se dá i dnes koupit kvalitní obuv?
  Jsem ochoten za boty zaplatit více, ale nejsem ochoten „vyhodit“ hodně peněz za něco co není kvalitní, ale jen drahé.
  Děkuji za případnou odpověď a přeji mnoho úspěchů v životě.
  Krásný den. Jiří

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *