O páscích

Pásky plní poměrně nevděčnou úlohu – zabraňují kalhotám v tom, aby nespadly dolu. Alespoň se to říká. Pravda je taková, že správné kalhoty by měly držet samy od sebe a pásku tak ideálně není potřeba. Poslední dobou také víc a víc stylových mužů začíná nosit šle, nebo pásek nenosí.

Pro většinu mužů je ale pásek zatím nepostradatelný.

Druhy pásků – formální a ty ostatní

Svět pásků není naštěstí příliš složitý. Existují vlastně pouze 2 kategorie – formální (jednoduché kožené s decentní sponou) a volnočasové. Přijde mi, že u nás v kategorii těch formálních problém není. Téměř všichni vědí, že k černým botám patří černý pásek, ke hnědým pak hnědý.

Zdroj: Suit Supply
Zdroj: Suit Supply

Co už ale řeší málokdo, jsou pásky volnočasové.

Používat formální pásek na všechny příležitosti totiž není tak velký hřích (ještě méně lidí si toho všimne), ale člověk se tím připraví o možnost být oblečen skutečně adekvátně. Existuje jich několik typů, mezi ty nejznámější patří jednoduché semišové, kožené splétané a textilní. Nebo některá kombinace zmíněných.

 

Zdroj: SuitSupply
Zdroj: SuitSupply
Zdroj: Le Premier
Zdroj: Le Premier
Zdroj: Mr. Porter
Zdroj: Mr. Porter

Jaký pásek vybrat

Pásky jsou dle mého něco podobného jako košile – je důležité dostat se na dostatečně kvalitní úroveň, ale když se od ní odpíchnete, rozdíly už nejsou nijak zásadní. Těžko spolehlivě poznáte pásek za 6 tisíc od toho za dva.

Záleží víceméně jen na kvalitě kůže a zpracování. Kvalitu kůže člověk nezběhlý v oboru pozná na první pohled těžko, cena a prodejce je asi nejspolehlivější vodítko. Za 500 Kč v H&M prostě neseženete pásek, který vám vydrží 10 let.

Zpracováním je myšlena kvalita a jemnost prošití, začištění hran a také spona. U ní jde zejména o design – neměla by být příliš masivní, ani řvavá.

A jakou délku? Správně dlouhý pásek zapnete na třetí (prostřední) dírku. Volný konec byste měli zasunout za první poutko kalhot, ale o moc dále by sahat neměl.

Kde se u nás dají koupit

Sehnat formální pásek není tak složité, ničím nevyčnívající kusy seženete klasicky u Blažka, Pietro Filipi, nebo T.M. Lewin. Půjde o masovou produkci z méně kvalitní kůže, která ale svou práci odvede rozumně.

Osobně si nemohu vynachválit pásek z Le Premier, který už mám asi 2 roky. Pro Le Premier je vyrábí Ondřej Šíma, nejvyhlášenější český brašnář, takže je o kvalitu postaráno.

Pokud chcete ještě něco specálnějšího, můžete si objednat pásek na míru. Z firem buďto opět v Le Premier, nebo levněji v Galardu. Kromě nich ale můžete oslovit také přímo brašnáře, od kterého můžete dostat pásek naprosto přesně dle svého gusta. Kromě již zmíněného Ondřeje Šímy také např. Petr Josefus, který sídlí na stejné adrese jako Erik Martin Lawart.

U volnočasových pásků není potřeba tolik řešit kvalitu, z toho důvodu bych různé řetězce úplně neodsuzoval. Mým favoritem posledních týdnů je ale nizozemská firma Suit Supply, která za rozumné peníze (okolo 40 EUR + 5 EUR poštovné) nabízí slušně vypadající pásky.

Inspirace

Sehnat fotky dobře sladěných pásků není vůbec jednoduchá věc, za běžného provozu totiž téměř nejsou vidět. Tedy za předpokladu, že máte na sobě sako. I z toho důvodu by se dalo říct, že nejsou úplně stylotvorným prvkem a jde u nich jen o to, aby nekazily zbytek.

Pár obrázků jsem přesto ukořistil:

Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style
Zdroj: Acute Style

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Martin Čižmár

  Pán Králíček, fajn článok. Ale čo si myslíte o opaskoch s tzv. automatickou prackou ?. A čo lepené opasky vs. opasky zošívané (riešite pri kúpe aj túto otázku) ? Zo skúsenosti môžem povedať, že kvalita spracovania lepeného opasku sa môže razantne ukázať najmä za horúcich (letných) dní, kedy sa človek pomerne dosť potí a opasok sa nejakým spôsobom môže dostať do styku s pokožkou a tým pádom aj s potom. Mne osobne sa v minulosti stalo, že sa mi kožený lepený opasok (výrobcu si už nepamätám, ale zakúpený bol u predajcu Blažek) po kontakte s potom (a následnom navlhnutí) začal v kritickom mieste doslova rozpadať – rozliepať. Snáď to bol nesprávne vyrobený – zlepený kus ?! Odvtedy však (z opatrnosti) kupujem opasky zošívané ;-). S pozdravom Martin Čižmár

  1. Josef

   Ahoj,

   kvalita asi nebude úžasná, ale vypadají celkem pěkně. Ten za 450,- je rozhodně více formální a ten druhý je spíše volnočasový. :-)

  1. Zdenek

   V jednom prispevku je zminen Petr Josefus. Od roku 2000 od neho mam dva pasky. Jeden nosim k jeansum doslova kazdy den, stale vypada pekne, stale je spolehlivy. Jako remeslnika mohu Petu Josefuse doporucit.

 2. Martin

  Dobrý večer, chci se zeptat na kvalitu pásků, co nabízí T.M.Lewin na svém webu viz http://bit.ly/pasky-tmlewin, protože jejich popisek sám o sobě neříká nic, natož pak například něco o počtu vrstev či jiné upřesňující informace. Chci pořídit decentní kožený pásek k méně formální kombinaci chinos-košile-polobotky. Vyplatí se za tyto peníze s ohledem na kvalitu zpracování a životnost nebo mi kvalitnější pásek například od Le Premier či jimi nabízený pásek od Loake udělá výrazně lepší službu? Vím, že je to trochu těžce zodpověditelná otázka. Jde mi zkrátka o to aby pásek vydržel co nejdéle tudíž pokud se bude životnost výrazně lišit, raději šáhnu po vyšší kvalitě a řekněme téměř dvojnásobnou cenu za pásek pak skousnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *