Mýtus: Více břitů = lepší oholení

V minulém článku jsem psal o historii holicích strojků. Možná vás překvapilo stejně jako mě, že vícebřité strojky vůbec nejsou historickou samozřejmostí a že od dvojbřitého k současnému pětibřitému vedla 40 let dlouhá cesta.

Možná ještě překvapivější je, jak málo toho o procesu holení skutečně objektivně víme. Veřejně dostupných výzkumných prací existuje jen několik, zbytek se odehrává za zavřenými dveřmi gigantů jako Gilette a Wilkinson.

I z těch několika málo prací se dá ale odvodit překvapivá věc – není přesvědčivě dokázáno, že více břitů znamená lepší oholení.

Dvojbřité strojky jsou o 1,6 % lepší (maximálně)

Tématem účinnosti vícebřitých strojků se přímo nezabývala žádná mnou dohledaná studie. Jediná relativně přímá informace je ze studie z roku 19901. Jejím hlavním zaměřením bylo objevení metody pro získávání statisticky prokazatelných výsledků i u minimálních rozdílů a velikostí.

Zajímavý je třetí z výsledků, ke kterému výzkumníci dospěli. V něm porovnávali účinnost jednobřitého strojku Gilette Trac I a dvojbřitého Gilette Trac II s totožnou pěnou na holení.

Gillette Trac II dosáhl o 1,6 % lepšího výsledku, nicméně vědci nemohli s naprostou jistotou odmítnout ani hypotézu, že jsou oba stejně účinné.

Proč se tedy vícebřité strojky vyrábějí?

Toť otázka, která se nabízí o to více, že vývoj strojku Gillette Mach 3 údajně stál 15 miliard Kč2. To je dost peněz na to, aby mohl být o trochu lepší než jeho předchůdce.

Selským rozumem se nabízí vysvětlení “více břitů více oholí a zanechá vous kratší”. To může být pravda pouze částečně. I jeden břit oholí vous přesně na úrovni pokožky – důkazem budiž to, že při holení odstraníte na hmotnost zhruba stejné množství kůže jako vousů.3 Teorie vícebřitých strojků říká, že zafunguje efekt hystereze – první břit vous oholí a trochu vyzvedne z lůžka, aby ho ihned vzápětí druhý břit opět oholil vlastně až pod povrchem kůže.

Pro dvojbřitý strojek je to vysvětlení vcelku dobré, u vícebřitých by se ale efekt jen opakoval se stále menším zlepšením výsledku.

Žiletky za 5 Kč nejsou moc dobrý byznys

Kromě kvality oholení se můžeme na problém podívat z hlediska byznysu. Před uvedením strojků s vyměnitelnými hlavicemi a jednorázových strojků se většina mužů holila klasickými strojky na žiletky.

Takové strojky vydrží díky své bytelné konstrukci fungovat klidně i desítky let, stačí jen kupovat nové a nové žiletky. Tady začíná problém. Kromě úzké skupiny fajnšmekrů jsou totiž žiletky komodita. A stojí pár korun.

Dalo by se říct, že firma prodávající pouze strojky a žiletky bude dosahovat solidního zisku pouze při prodeji strojku. Běžný muž potřebuje strojek jen jeden, nemá důvod, aby si každý rok kupoval nový. Při denním holení a průměrné životnosti 1 žiletky na 5 oholení tedy spotřebuje pouze 55 žiletek za rok, což odpovídá nákladům 250 Kč/rok. Neboli ani ne 1 Kč za den.

U strojků s vyměnitelnými hlavicemi je pro výrobce situace o mnoho lepší. Za relativně nižší cenu okolo 300 Kč si koupíte strojek, ke kterému ale potřebujete relativně dražší hlavice. Paralela s levnými tiskárnami a drahými originálními inkousty není vůbec od věci.

V roce 2012 se stal zázrak a v reklamě Gillette se objevila zmínka o tom, jak dlouho hlavice vydrží. Prý až 5 týdnů. Pokud vezmeme maximální (!) výdrž poskytnutou výrobcem (!), dostaneme 11 hlavic za rok. Při nejlevnější ceně 255 Kč za 4 náhradní hlavice Gillette Fusion je to 700 Kč/rok. A to jsem vycházel z těch nejpříznivějších čísel.

Kde je tedy pravda?

To nikdo neví. Minimálně podezřelé ale je, že nikdo nebyl veřejně schopen prokázat funkční nadřazenost vícebřitých holicích strojků oproti jednobřitým. V reklamách se často omílá pohodlí, kterému by měla napomáhat různá odpružení, výklopná zařízení a dokonce i vibrace, což nebylo u amerického soudu i jinde prokázáno.

Já osobně zůstanu u tradičního holicího strojku a žiletek každopádně.
Jak se budete holit vy, to už je na vás.

Zdroje a další čtení:

 1. Measurement of beard hair removal efficiacy using image nalysis; Breuer, Ackerman []
 2. Gillette Mach 3 – Wikipedia []
 3. Factors involved in satisfactory shaving; Hollander, Casselman []

Komentáře

 1. V.I.

  Z vlastní zkušenosti můžu říct, že holit se vícebřitým strojkem Gillette je mnohem pohodlnější a rychlejší než klasický strojek s žiletkou. Ano, žiletka je levnější, ale práce s ní chce cvik, kůže je podrážděnější, … Obojí má své pro i proti ;)

 2. Dowrin

  Aha! Právě jsem se dozvěděl, že se u žiletky má měnit hlavice. Používám svoji žiletku (i hlavici) Gillette Mach 3 už přes 3 roky a pořád holí (holení 1x za 3 dny) … jak to tak počítám, tak i kdyby mi ta žiletka z 5 Kč vydržela na měsíc, stále by mě to vyšlo dráž než používání Machu 3. Na někoho ty počty prostě nesedí. ;)

  1. Post
   Author
  2. Michal Ischia

   Důvodem může být kvalita žiletek, co se dávají k tomu základnímu vybavení. Mám podobnou zkušenost, že žiletky, co jsem dostal ke strojku, jsou mnohem kvalitnější (drží už skoro rok a holí skvěle). Zato čistě náhradní žiletky, které se pak dokupují, jsou nekvalitní a vydrží mi tak na max. 4-5 oholení.

 3. Jan Klečka

  Také používám Gillette Mach 3, ale 3 roky mi opravdu nevydrží. Vždy nejpozději po 6 týdnech přestane správně klouzat a začíná první škubání za vousy. To je znamení, že je na odpis. Ale dá se to poznat i dříve detailním pohledem na břity.

 4. Johny

  Jsem rád, že se o tomhle píše, protože kvalitní klasické žiletkové strojky Solingen nebo Gilette jsou opravdu daleko lepší, než vícebřité nesmysly. Ono ale nejde jen o tu žiletku, ale taky si umět naplácat tu pěnu na ksicht.

  Z vlástní zkušenosti můžu říct
  • Vícebřité se zanášejí, zvláště s mřížkou, musím ho častěji propláchnout nebo vícekrát přes tvář přejet
  • Vícebřité jsou podstatně nákladnější. Kdo si myslí, že ty břity v tom vydrží déle a tím pádem ušetří je blázen. Ta ocel v tom je stále stejná, s tím rozdílem, že není ošetřená olejem. Podléhá otupení a oxydaci stejně rychle jako klasické žiletky, jen ty hlavy jsou prostě dražší.
  • S jednobřitou oholíte snadno bez strojku i delší vousy.
  • U jednobřité je nejlepší používat taky klasickou štětku a na závěr hydratační krém.

  Čistě z logiky věci, pokud by „Mach 3“ byl tak úžasnej, asi by luxusní firmy jako Merkur Solingen dávno zkrachovali. Pořád platí, že na prvním místě je holení břitvou, na druhém tato žiletka a na posledním šmejdy z teleshopingu… chci říci z reklamy, které zázračným způsobem probíjí vaše vousy. Pokud tomu věříte, prosím, ale je to stejná víra, jako že Dormeo je nejlepší matrace díky mikrovláknům z NASA nebo že po šamponu s výtažkem z marockých perel budou vaše vlasy ještě lesklejší.

  Na závěr pár mých tipů člověka s problematičtější pletí:
  • Štětka je super, pěna se nandavá aby vousy stály, ne aby to „dobře klouzalo“ jak si někdo myslí
  • Pěny ve sprejích jsou kvalitní jako šlehačka ve spreji
  • Výborný je zelený Barbus, protože opravdu funguje protizánětlivě.
  • Nejhorší zkušenost mam s Niveou na holení, k ničemu (ale furt lepší než ty srance ve spreji :D )
  • Ze všech luxusních značek od diora po porsche až po dove a další nesmyslný krémy a vody po holení je nejlepší Chic Aftershave Moisture od Carolina Herrera, kterej super pleť zregeneruje a zhydratuje a zároveň vydezinfikuje proti zanícení pórů a vznik uhrů.

 5. Michal

  Je to hodně individuální. Dle mého hodně záleží na zručnosti holení a u nějakého Machu je snad jedinou výhodou přizpůsobení hlavice tvaru tváře. U klasických strojků člověk musí dbát na přesné kopírování, u těch moderních je ta pohyblivost plus. Co se týče výdrže – tak mně osobně hlavice vydržela tak měsíc, pak už to děsně tahalo, ale tátovi třeba vydrží půl roku i rok, takže hodně záleží na typu vousů. Hodně dlouho jsem používal to moderní holení – nejaký nejnovější Gillette, lepší běnu na holení a balzám od Nivey. Holit jsem se ale maximálně každých 5 dnů, tak dlouho trvalo, než se pokožka dala „dohromady“. Teď něco málo přes měsíc zkouším klasický strojek safety razor, žiletky, štětku z jezevce, mýdlo, kamenec a balzám po holení. Je to lepší? Ano, je. Pokud holím pouze tváře a krk, tak to ještě jde, knírek pokud jde dolů, tak taky bez problémů, ale jakmile oholím i bradu, tak je to děsné. Proto si tedy vždy nechávám knírek i bradku – nemám pak olezlou celou pusu, ale s krátkými vousy i lépe vypadám. Holení trvá určitě déle, ale je to zase větší zážitek. Štětka z jezevce je příjemná, Sandalwood mýdlo nádherně voní a krásně pění, strojek je krásný, jen bych asi ocenil delší rukojeť, drží se celkem obtížně a také je nezvyk pečlivě kopírovat tvar tváře. Holím 2x. Poprvé po směru růstu vousů, ale pokožku mám hodně drsnou, tak to podruhé přejedu ještě proti růstu. Vousy mi nezarůstají, ale po tom druhém oholení už je pokožka značně podrážděná. Studená voda s kamencem však mají parádní účinek a na závěr mátový balzám dodává příjemnou svěžest. Pokožka se mi zklidňuje okamžitě, ale stejně se dříve jak za 4 dny neholím. Klasické holení je rozhodně větší investice do začátku, ale po pár měsících se myslím celkem slušně vátí.

 6. Milan

  Začínal jsem klasicky na Gilette Mach, následně jsem přešel na Wilkinson, ten mi přišel lepší. Po nějaké době jsem začal experimentovat s břitvou, respektive shavetou a dopadlo to neslavně, byl jsem pořezán jako prase na porážce.Nicméně jsem nezanevřel a řekl jsem si, že zkusím klasický strojek našich otců a dědů, tedy lidově řečeno „bagr“. Zakoupil jsem klasický strojek Böker, k tomu nejostřejší japonské žiletky Feather Platinum, kvalitní štětku a bylo. První, druhé holení nebyla žádná sláva, ale časem jsem byl čím dál zkušenější a zručnější a dnes už si nedovedu představit návrat ke klasickým strojkům s vyměnitelnými hlavicemi (Gilette, Wilkinson). Používám obyčejný Barbus pěnivý krém za cca 32,-Kč a jsem maximálně spokojen. Chce to prostě jen cvik a na počátku velkou trpělivost a nevzdat to hned po několika oholeních. Mojí další metou je klasická břitva, ale k té stále sbírám odvahu :0)

 7. Honza

  Přeji vám všem příjemný den. Chtěl bych se podělit o svou zkušenost. Můj táta stále používá klasický strojek s žiletkami a používá jej celý život. Také jsem to zkoušel, ale přestože časem se člověk dostane do cviku a už nemá pokožku tak podrážděnou a ani se tak často neřízne, tak když jsem poprvé dostal do ruky strojek s vyměnitelnou hlavicí, byl jsem nesmírně překvapen. Nejprve jsem používal Mach 3 a ano, opravdu oholí úplně stejně, jako klasická žiletka. Při holení dvakrát týdně mi vždy vydržela cca půl roku, tzn. cca 52 oholení. Občas jsem vyzkoušel zpětně i klasickou žiletku, ale jak člověk jednou ztratí cvik, skoro se pak nedá používat. Poté jsem přešel na Gilette Fusion Power a musím říct, že vibrace je mi velmi příjemná a pokožku uklidní (už došla baterka, takže vibraci už nemám), ale pět břitů je úplně parádních z hlediska jemnosti a bezpečnosti. Stále oholí stejně – žádná změna, ale holení mi zdaleka tolik nepodráždí pokožku, a hlavně už nikdy žádné nechtěné pořezání. Z mé zkušenosti je to tedy tak, že holení se s počtem břitů rozhodně nezlepšuje, ale komfort, příjemnost a bezpečnost ano. Zatímco s jednobřitou žiletkou, když člověk udělá lehký pohyb bokem, řízne se, tak s vícebřitou musí trochu zatlačit, aby se to stalo (i když také se stane, to je pravda). Nejlepší zkušenost mám ale s břitvou, protože manželka je kadeřnice a párkrát mě břitvou holila. Pánové, to je paráda, holila mě, i když se to učila, a to bylo horší, ale až se to naučila, super. Má nějakou „sto let“ starou břitvu s nádherným zdobením a opravdu stačí, aby vousy přejela jednou a je to => oholený, bez podráždění, rychle, příjemně :-). Ale nemůžu to dělat sám – zkoušel jsem, a nikdy více. Navíc, teď začínám mít problém, díky kterému jsem našel tento článek. Začal jsem si holit i hlavu a vícebřitá žiletka najednou vydrží max 5 oholení hlavy a vousů, a to je docela drahý špás, ale vzhledem k tomu, že dozadu na hlavu si nevidím, nemohu používat jednobřitou žiletku, protože bych byl pak šíleně pořezaný, nebo ne? Máte s tím někdo zkušenosti? Mimochodem, opatrně, z vlastní zkušenosti, nepoužívejte na hlavu „tupou“ žiletku – žádnou, už jsem si kvůli tomu uřízl i kousek kůže – nic příjemného. Díky za článek, a hodně zdaru a mnohá příjemná a hladká oholení :-).

 8. Martin

  přidávám moji zkušenost.

  První strojek Mach3 hlavice vydržely celkem dlouho, neměřím to, ale vyměňoval jsem tak 2x do roka. Každopádně holení celkem OK příjemné, hlavice se ucpávala, ale prostě jsem ten typ člověka který se holí tak 2x do týdne max a moc mě to nebaví :)

  Z důvodu neochoty holení jsem zkusil pořídit Braun 7 řadu. Náklady sakra vysoké holení rychlejší, ale musí se častěji. Rozhodně neoholí tak dobře o tom žádná a upřímně holení není tak příjemné. Baterie vydrží dlouho, ale musí za zase čistit hlava a ten čas se vlastně tolik neušetří. Nakonec putoval k přítelkyni která ho má na nohy :D

  Zkusil jsem tedy po x letech zase nový gilletteten fusion proglide či jak se to jmenuje. A vytřel mi zrak. oholení je děsně hladké, rychlé a příjemné, strojek krásně klouže, nedráždí a opravdu holí více do hladka než mach3. ohebná hlavice …. nevím nejspíše jen marketing, hlavice se tolik neucpává, resp skoro vůbec což je pro mě zázrak. jsem z něj upřímně nadšen a doporučuji v okolí lidem co nepoužívají jiné typy holení.

  Nakonec časy se mění a tak po očku pokukuji nejspíše po bagru, nevím zda mě to bude bavit a hlavně zda mi to půjde, investice tam je z počátku taky značná, ale třeba dnes jsem viděl na massdropu bagr i s žiletkami. Spíše to nejdříve zkusím s půjčeným.

 9. Amavis

  Pouzivam Gillette Fussion uz cca 11 let ( z lonskeho podzimu mam novy strojek Gillette Fussion ProGlide Flexball ). Hlavice s brity mi vydrzi 2 mesice denniho holeni, ktera by myslim vydrzela jeste o mesic az dva dele. Oholi vzdy do hladka, v dnesni dobe je to nejspis to nejlepsi na trhu a asi bych ani nicem jinem neuvazoval a uz vubec ne o klasicke britve :)

 10. Lubos

  Teď jsem čirou náhodou narazil na tento článek …. A s údivem, jsem zůstal stát nad inf, že více břitý strojek, oholi bez podráždění …. Jak může, více břitů oholit míň bez podráždení ( když vlastně pokožku namáhají zbytečně 2-XY břitů zbyetečně ) …. Holim se od začátku Jednobřitem…. Jednou sem zkusil “slavný” Mach. NIKDY VÍCE ….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *