Jak na tradiční mokré holení

Už jste se asi dovtípili toho, že mám rád některé staré a tradiční věci. Kromě bot a oblékání je to i tradiční mokré holení. To znamená holení bez elektrických strojků a vícebřitých zázraků moderní technologie. V té nejčistší podobě by se mělo jednat o holení břitvou. Já jsem zatím zakotvil u tradičního holicího strojku, neboli bagru.

U holení platí ještě snad víc než jinde, že jde o velice individuální záležitost. Každému rostou jiné vousy jiným směrem a má jinak citlivou pokožku. Mnou doporučovaný způsob tedy nemusí vyhovovat každému, ale od toho tu jsou komentáře, abychom se o podobných věcech mohli dohadovat.

Co je potřeba na mokré holení

IMG_1732Ústředním nástrojem jest holicí strojek (neboli bagr). Strojky se v základu liší kromě vzhledu vahou a otevřeností/uzavřeností hlavy. Čím otevřenější hlava s menším sklonem žiletky, tím agresivnější/čistší oholení. Ale na to je potřeba trochu zkušeností, začátečníkům se doporučují spíše uzavřené strojky s měkčími žiletkami.

Měkčí žiletky? To existuje? Překvapivě ano. Žiletky se mezi sebou totiž velice liší co do holicích vlastností – některé jsou agresivní, vydrží 10 holení, ale snáze se s nimi pořežete; jiné jsou měkčí, vydrží holení méně, ale zato leccos odpustí.

Já prozatím zakotvil na žiletkách Derby, které jsou měkčí a vhodné i pro začátečníky.

IMG_1734Další v pořadí je štětka na holení. U ní je důležitá zejména kvalita štětin. Nejhorší jsou umělé, lepší jsou kančí, nejlepší ty jezevčí. Nicméně i mezi nimi existují kvalitativní úrovně – základní je badger, poté super badger a nejlepší silvertip badger. Často jsou odstupňovány i přehledně dle ceny.

Štětka rozhoduje o tom, jak pohodlně a dobře vyšleháte pěnu a jak příjemné bude její rozetírání po obličeji. Nepodceňujte její výběr, právě ona často rozhoduje o tom, jak velký požitek holení bude.

IMG_1733Pěnu z něčeho musíte vytvořit – buďto z krému nebo mýdla. Neměl by v nich být přílišný funkční rozdíl. Za sebe bych řekl, že krém tvoří pěnu možná o trochu snadněji, ale používám mýdlo Kent. Výhodou je, že mýdla bývají čistě přírodní, bez přidaných chemikálií.

IMG_1735Pěnu můžete rozdělat buďto v dlani, přímo na tváři, nebo ve speciální nádobě. Nemusí být zase tolik speciální – stačí širší hrníček, ale pokud zatoužíte po něčem stylovějším, i na to existuje odpověď. Na fotce je porcelánová miska Mühle.

Jak na mokré holení

Jak probíhá samotný proces holení? Není to nic složitého. I napoprvé to zvládne každý, ale platí, že cvičení dělá mistra. Já postupuji následovně.

IMG_1737Začínám jednoduše tím, že horkou vodou nahřeju mýdlo.

IMG_1738Poté důkladně namočím štětku na holení.

IMG_1741Naberu trošku mýdla na štětku – jednoduchým točením.

IMG_1742Takto vypadá štětka s mýdlem před začátkem tvorby pěny.

IMG_1745Nyní přidám kapku horké vody a začnu v misce šlehat pěnu. Chce to zkušenost, aby nebyla příliš vodovatá ani suchá.

IMG_1747Výsledná pěna by měla být takto hustá a šlehačkovitá.

Pěnu pak nanesu štětkou na obličej a důkladně roznesu, aby se dostala až ke kořenům vousů. Samotný proces holení jsem nefotil – to asi zvládne každý…

IMG_1752Pro zklidnění pokožky používám vodu po holení, ale balzám funguje stejně dobře.

IMG_1750Po holení je důležité vše důkladně omýt a štětku vyždímat a nechat oschnout ve stojánku, aby nezačla plesnivět.

A to je za mě vše. Není to taková věda, jak by se na první pohled mohlo zdát. A hlavně – je to mužný rituál, na který se budete těšit.

Jak se holíte vy? Nasucho, nebo mokrou cestou?

Komentáře

 1. McMac

  Ahoj, já používám pro každodenní holení strojek a když je potřeba něco víc, tak žiletku a gel (normálně Mach nebo ten novější). Takto jsem spokojen.

  Mac

 2. tajfun

  Ahoj, ja pouzivam posledni rok bagr nebo britvu a holeni je pro me ritual a pokud mam cas tak i peknej relax, ale to mi pak holeni zabere s poradnou pripravou pul hodky. jinak co se tyka ziletek derby, tak ty zrovna patri k tem co vydrzi 10 oholeni, agresivita strojku se predevsim resi uchycenim ziletky, jestli je upnuta i ve zkrutu a ne samotnou ziletkou, pricemz plati, ze se spis porezu tupou nez ostrou ziletkou ;-)

  tradicnimu holeni zdar,

  tajfun

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Ahoj,
   Určitě platí, že se člověk snáze pořeže tupou žiletkou – myslel jsem spíš to, že „ostřejší“ žiletky více dráždí kůži, i když se člověk nepořeže. Je to trochu poznat na tom, jak moc člověka po holení kůže pálí při použití vody po holení.

   1. tajfun

    podle me na to nemaji vliv ziletky, ale agresivita strojku popr. nespravna technika holeni (pr. tlaceni na strojek apod).m.

    1. Milan Peroutka

     Mají na to vliv i žiletky, protože s tupou se musí více tlačit a jet několikrát, tak hrozí větší riziko pořezání, kdežto s novou stačí většinou přejet jednou a netlačit…

 3. Pylos

  Za mě – pro požitek z holení: mýdlo + štětka + břitva. Je to skutečně zvláštní pocit. Aneb jak říká kolega – nic tě po ránu neprobere lépe, než ostrá ocel na krku :)
  Na cestování a rychlé oholení ale stale používám strojek a gel na holení.

 4. Kamaz

  Ahoj, už asi pět let řeším nejlepší způsob holení. Byl jsem schopný se pořezat i strojkem s „mřížkama“ (např. Wilkinson). Ne z důvodu, že bych byl takový levák, nebo že bych používal jednu „planžetu“ půl roku :-))). Mám ale dost choulostivou pleť a mimo to krvácení jsem měl pak dost zarudlou pokožku. Do dnes funguje nejlíp jedině holení ve vaně, kdy mám kůži nahřátou, to jde pak samo, nebo v nejhorším před holením horký ručník, poté gel a strojkem dolů. Nevím, zda by tahle alternativa stála za pokus, už o tom uvažuji nějaký pátek. Přeci jenom se holím minimálně 3x týdně a to se ta vana celkem prodraží :-)

  1. Post
   Author
 5. PSV

  Pozor, štětka se nikdy ale nikdy neždímá. Správný postup je propláchnout v proudu horké vody(důležité je to horké), vyklepnout a opakovat tak dlouho, dokud se všechny vlasy štětky nerozdělí a mýdlo nesmyje. (Stačí tak 3x).

  Ždímání vám štětku likviduje. Vlasu byste se neměl nikdy dotýkat rukou, když jsou mokré. Sám používám denně Mühle s jezevcem cca od roku 2002 a vypadá lépe než to co máte nafocené.

  1. Post
   Author
   1. PSV

    No tak jde o míru poškození kterou děláte na uchycení vlasu, zbytečně je, když jsou nejzranitelnější mechanicky deformujete.

    Asi největší hloupost by byla vyplachovat štětku od mýdla ve studené vodě ( mýdlo se nerozpouští dobře a zůstane na vlasech – lepí je k sobě) a pak to rukou (od vody, nebo „lépe“ od kolínské – alkohol – odmastí vlas) vyždímat krutem a nechat vysychat jako zkroucený žmolek.

    Není nad zkoušku, prostě zkuste ten postup a uvidíte, že po třecím odklepnutí (ano, nejlépe nad vanou směrem na kachličky na stěně :) ) se všechny vlasy krásně od sebe oddělí, štětka bude vypadat dobře, dobře proschne a hlavně vydrží.

    Jinak, není to z mé hlavy, děda se holil štětkou celý život a tohle je jedna věc co mě o tom naučil. Jako bych slyšel, kup si štětku z jezevce a s trochou péče ti vydrží celý život.

    1. Post
     Author
     Pavel Králíček

     Asi se trochu rozcházíme v pojmu „ždímat“ – chápu obavy o uchycení vlasu, ždímání v mém případě je jen lehké stlačení rukou, které ze štětky vytlačí vodu.
     Nicméně zkusím i váš postup a uvidím. Děkuji.

    2. Pavel

     Máte naprostou pravdu štětku pouze propláchnout a to důkladně ne horkou ale teplou vodou , a já ji pouze jakoby vytřepu švyhem a důležitej je stojánek bez toho bych to neprodával štětka musí vysichat směrem dolů.
     Dovolte mě takovou vsuvku : nemohu pochopit jak jsem se mohl holit dříve těma běžnýma strojkama a gelama které jsou drahé a nepraktické , mýdla které je přírodní stačí na špičku prstu do mysky né moc vody ty fotky jsou zavádějící , štětku nechat namočenou v teplé vodě a nechat samovolně vodu vytéct a potom rozšlehat pěnu .

     1. Jan

      Pod to se mohu podepsat. Holím se bagrem a kvalita oholení je oproti předešlému Mach 3 neporovnatelná.

      Akorát barbusu a podobnému jsem nějak nepřišel na chuť, takže jsem zůstal u pěny, popř. krému v tubě, Nivea a spokojenost.

     2. Jan

      Pod to se rovněž mohu podepsat. Začínal jsem na Wilkinson Sword, kde jsem se pořezal téměř vždy, tehdejší model byl asi na mne moc těžký. Přešel jsem na Mach 3, kde o bylo o dost lepší, ale pořád jsem nebyl s kvalitou oholení spokojen. Nakonec jsem narazil na fórum o holení, koupil jsem si skladovou Solunu, co kdysi vydávala (nebo prodávala) vojákům ČSLA, do toho si dle rad fóra koupil Astra Platinum a spokojenost maximální. Mám doma Barbus, ale taky jsem mu prozatím nepřišel, i přes samou chválu, na chuť a používám klasickou pěnu Nivea. Ale mám nakoupeny krémy a chystám se na menší revoluci i v tomto směru.

      Není nad bagra, ať je odkudkoliv. Správný chlap se holí bagrem. Tvrďák navíc i břitvou :-)

 6. Tomáš

  Dobrý den,
  já používam před holením na pokožku dětský olejíček. Vousy to změkčí a jde to pak snáz. Po kompletním holení i proti růstu tak po holení používám buď dětský pudr nebo dětský krém. I když ten krém se špatně roztírá tak proti podráždění je výbornej. Za málo peněz hodně muziky. Pro začátečníky jsou tyhle věcičky od aviril určitě dobrá věc. Používal jsem i Alpu jako vodu po holení a krásně mi to vypálilo.

 7. Jan Vodák

  Já se nejraději stříhám. Občas si musím vyholit pár chlupů na pleši, ale krátce střižený fous je šetrný k pleti a vyžaduje minimální údržbu. Tím, že hodně cestuji, tak štětka by neměla šanci vyschnout. To může doma. A kdybych uvažoval o klasice, uvažoval bych spíše o břitvě. S tou máte někdo zkušenosti?

 8. tomas sedlak

  Dobry den, planuji si koupit svou prvni stetku z jezevce, prosim o radu ohledne velikosti stetky. Nekde jsem cetl, ze nejvice lidi doporucuje velikost mezi 20-23 mm( jedna se o prumer?), tuto informaci jsem u vasich stetek nenasel. U nekterych prodejcu se rovnez uvadi velikost m,l..
  Diky za radu

 9. yetti

  zdravím. Před holením si mordu umyji glycerínovým mýdlem, opláchnu teplou vodou a šup s pěnou na xychtík. 2-3 minuty počkám, navlhčím špičku štětky, znova rozmydlím a pak už holím. Druhé holení proti srsti a na štorc předchází zase mydlení. Napínání pomáhám prsty kterými „pohladím“ kamenec, lépe to drží. Po holení opláchnu, osuším, namočím kamenec a celý oholený prostor přetřu. Opláchnu studenou vodou a pak Pitralon z NDR :-) a je to. Śtětku po holení protřesu a je ve stojánko přilepeného na zdi vedle topného žebříku. Prostě si to holení užívám….

 10. Kiwi

  S jednou veci v clanku nelze souhlasit,ze holici stetka s umelym vlasem = nekvalitni stetka. Jsem majitelem francouzske stetky zn. PLISSON a podle testu nejvetsich gentlemanu na youtube se tato stetka radi mezi tri nejlepsi na svete. Ano,byl jsem taky prekvapen, ale dela uzasnou penu, je takova mekci nez jezevec. Je spousta lidi,kteri resi bud citlivou plet nebo ohleduplnost ke zviratkam. Takze pro tyto lidi se vyrabi stetky s umelym chlupem. Prodava l’occitane

 11. PavelH

  Názor, že nejhorší štětky jsou umělé, dávno neplatí. Dnešní umělé štětiny dokonale imitují nejkvalitnější štětiny z jezevce, ba dokonce v některých vlastnostech je předčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *