Jak uvázat nejjednodušší kravatový uzel – Four in hand

Každý správný muž by si měl umět uvázat kravatu. Na tom se asi shodneme. Možná se neshodneme v tom, který uzel by to měl být. Já tvrdím, že jde o jednoduchý Four-in-hand. Zástupy mužů s obrovskými Windsor uzly pod krkem ale tvrdí něco jiného.

Otázka kravatových uzlů je jeden z mála problémů, kdy to nejjednodušší řešení je podle mě i to nejsprávnější. Tak by byla škoda zbytečně se mořit s vázáním složitých kravatových uzlů, když stačí ten nejméně náročný. Složitost uzlu Windsor je i jeden z důvodů, proč spousta mužů kravatu po nošení nerozvazuje a uzel nechává zavázaný, čímž kravatu ničí. I ona si totiž potřebuje odpočinout a vyvěšením, nebo srolováním vyrovnat stopy po uzlu.

Natočil jsem své historicky první video, abych ukázal, jak uzel Four-in-hand uvázat. Buďte shovívaví.

Při vázání kravaty se také pokuste o tzv. „dimple“, neboli důlek na kravatě, díky kterému bude vypadat o mnoho lépe. Jak takový důlek vypadá, se podívejte na následujících obrázcích. tumblr_n10wsl5XnE1qad1efo2_r1_1280

tumblr_n0t9n6A2A11qad1efo1_1280

tumblr_n0slx2HyXU1r5jwlho1_500

Když je asymetrie cílem

Uzel four in hand je asymetrický. Vypadá tak trochu nakřivo. A to spoustě lidí vadí. Přece nebudu vypadat, jako že mám kravatu křivě, že? Ale je to podobné jako s kravatou a kapesníčkem ze stejné látky – symetricky přesné uzly někdy vypadají příliš uhlazeně a strojeně německy.

Určitá nedokonalost v oblékání totiž není na škodu. Stejně jako zenoví mniši rozhazují listí po čerstvě shrabaném dvorku. Mírně pomačkané lněné sako nebo košile po dlouhém dni, lehké strniště, nedbale poskládaný kapesníček v kapse saka. To vše je základem konceptu italské sprezzatury, tedy nedbalé elegance. I když si kapesníček budete před odchodem z domu rovnat 5 minut, ve výsledku by měl vypadat, jako byste si ho tam jen tak mezi řečí napěchovali.

Německá preciznost, italská sprezzatura a zenový budhismus. To se nám to pěkně sešlo.

Jaké jsou alternativy

Takhle vypadá nevyvážený límec a uzel na kravatě. Extrémní spread límec a super úzký Four in hand.
Takhle vypadá nevyvážený límec a uzel na kravatě. Extrémní spread límec a super úzký Four in hand.

Tvrdil jsem vám, že Four in hand stačí pro 90 % případů, jsou ale situace, kdy není ideální. Zejména v případech, kdy máte košili se široce rozevřeným (spread) límcem. Tehdy je Four-in-hand příliš malý a nedostatečně vyplňuje prostor mezi špičkami límce, je disproporční a výsledek nevypadá harmonicky. V ten okamžik můžete sáhnout po dvojitém Four in handu (kravatu jen obtočíte dokola dvakrát), polovičním Windsoru, nebo přinejhorším po full Windsoru.

Dvojitý Four in hand.
Dvojitý Four in hand.
Zřejmě jeden z uzlů windsorských.
Zřejmě jeden z uzlů windsorských.

 

Komentáře

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Dnes už se může leccos – striktně podle pravidel to není, ale ivy league styl i sprezzatura to snese :-)

   1. Tomáš

    „Dnes už se může leccos“ … popravdě, tohle mě trochu točí. Ono se to mohlo vždycky, ale z nějakého důvodu někdy nějaký guru řekl, že ne a teď jiný guru řekl, že ano. Ostatní jak ovečky následují. Když zítra ukáže nějaká celebrita v sandálech s ponožkama, tak budeme zítra říkat, že „už se to může“ a pozítří to bude dokonce „cool“. Dle mého názoru vypadá kravata v button-down límci naprosto v pohodě a to by mělo být jediné kriterium. Zkuste najít jiný argument, proč by tam neměla být (kromě toho, že to jiní říkají). Ve stejné logice mi přijde, že barevné ponožky v obleku vypadají klaunsky směšně, ať si kdo chce co chce říká (neberte mě vážně …subjektivní), klobouk je vždy elegantnější než čepice (i když teď není běžný) a tak by se dalo pokračovat.

    1. Post
     Author
     Pavel Králíček

     Díky za názor :-).

     Jeden z možných argumentů je, že button-down je víceméně neformální límec, proto se k němu kravata čistě puritánsky moc nehodí. Resp. hodí se k němu neformálnější kravaty – matné, vlněné, pletené atd.

     Vizuálně je to samozřejmě OK.

 1. Štěpán

  Vážený příteli, uzel 4 in hand je můj asi nejoblíbenější, ale za živého Boha se mi nedaří udělat Vámi popisovaný důlek na kravatě (a to bylo opravdu hodně pokusů). Velmi bych ocenil nějaký návod na konkrétně tuto věc – souhlasím, kravata tak vypadá mnohem líp.

  1. Post
   Author
 2. Švany

  Tenhle uzel prostě nesnášim :-D Je křivej a malej… Poloviční windsor u mě vede. A pak taky různé specialitky – musím se pořádně naučit Trinity! Určitě jsem pro rozšiřování českých návodů pro různé uzle.

 3. Jeroným

  Typ uzlu závisí na typu límce. Avšak u ryze neformálního outfitu si člověk může dovolit uvázat do french collar např. four in hand, na večer do divadla (nejdu-li ve smokingu) se to již nehodí…

 4. Pajosh

  Kravatu s button down límcem jsem schopen zkousnout, ale ty vypínače a zásuvku za Vámi na videu už moc ne :)

  1. Post
   Author
 5. Radek

  Já teda skoro ve všech případech vážu Pratt, kterej tu ani zmíněnej není. Pro mě vypadá jednoznačně nejlíp. Ani velkej, ani malej, ani křivej. Jen na asi 2 silnější kravaty používám four in hand. Mně ale na tenčích kravatách přijde takovej frikulínskej, nedůstojnej. A to jsem odpůrce velkejch uzlů. Pravda ale je, že občas uvážu něco, co ani nevím, jestli má nějakej název. Prostě jednou zatočím na jedný straně, pak nějak na druhý, pak dokola a je to. Většinou to vypadá dobře.

 6. Pingback: 7 věcí, které byste měli vědět před nákupem košile | Pravý Gentleman

 7. Pingback: Paretovo minimum dobrého oblékání v 9 bodech | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *