Jak rozchodit nové boty

Člověk by si myslel, že když dá za své první rámové boty 6 tisíc korun, měly by být pohodlné jako bavlnka. Rámové boty pohodlné jsou, ale nejdříve musíte překonat úvodní fázi rozcházení. Bude lepší nebo horší podle toho, jak přesně odpovídá tvar boty tvaru vaší nohy. Pokud máte vyšší nárt nebo širší chodidlo jako já, potrpíte si více.

Zdroj: parisiangentleman.tumblr.com
Zdroj: parisiangentleman.tumblr.com

Ve svých prvních botách jsem trpěl hned od druhé minuty, co jsem je měl na sobě. Říkal jsem si, že to přece není možné, abych je vydržel nosit celý den. Ale překonal jsem úvodní rozcházecí fázi a dnes? Nejpohodlnější boty, které mi sedí od prvního okamžiku, kdy si je obuji.

Proč rozcházení bolí

Ať je kůže jak chce kvalitní, na cestě z továrny bude tvrdá a může působit otlaky i puchýře na patě, prstech nebo nártu. Až postupem času se krásně přizpůsobí tvaru vaší nohy. Kromě svrchní kůže se přizpůsobí i vrstva korku mezi podešví a vložkou bot, takže boty budou již od první chvíle pohodlné.

Zdroj: http://gezzasmenswear.tumblr.com/
Zdroj: http://gezzasmenswear.tumblr.com/

Jak boty rozchodit

Pokud si nové boty vezmete ráno na sebe a prochodíte v nich celý den, s velkou pravděpodobností budete trpět. Existují i určité technologické postupy (např. Loake Evolution), které se tento problém snaží eliminovat, ale spíše si na něj budete muset zvyknout.

Existuje několik možností, jak nové boty rozchodit:
1) Vojenský způsob – bolest vás nezajímá, prostě to “dáte”, přes puchýře přes mozoly. V takovém případě čtěte dále jen čistě pro zajímavost.
2) Pozvolný způsob – boty budete mít na sobě zpočátku jen pár minut/hodin a tuto dobu budete postupně prodlužovat, až se dostanete na celý den. Ideální a nenáročné. Stačí boty nosit např. po večerech doma, nebo po chvilkách v kanceláři, ale stále se vracet do pohodlných již rozšlápnutých bot.
3) Alchymistický způsob – “Boty za úplňku zcela ponořte do roztoku chmele a alkoholu, přihoďte babské ucho, míchejte 6x po směru, 6x proti směru a po 37 minutách nechte vysušit za svitu měsíce.”
4) Kutilský způsob – do bot můžete strkat oloupanou bramboru, pytlík s vodou, kterou necháte zmrazit, používat roztahováky, roztahovací spreje, kladívkem bušit do patní části, jde to různě. Je tu ale šance, že si své nové a krásné boty zničíte.

Pozvolný způsob rozcházení bot

Asi jste pochopili, že doporučuji způsob pozvolný. I když sám jsem zpočátku nevědomky volil styl vojenský, nyní už na to jdu více od lesa. Samotný proces rozcházení tedy vypadá nějak následovně:

 1. Boty si kupujte spíše k večeru, kdy už máte nohy trochu oteklé a lépe trefíte správnou velikost.
 2. Před prvním nošením naneste vrstvu Renovateuru (nebo jiného kondicionéru) pro vyživení a mírné změkčení kůže.
 3. Začněte boty po chvilkách nosit doma/v kanceláři.
 4. Průběžně prodlužujte dobu, po kterou máte boty na nohách.
 5. Pokud bude stále zlobit patní část, můžete ji rukou párkrát tlakem ohnout a změkčit.
 6. Teď už jen vydržet. Sami poznáte moment, kdy už budou boty dostatečně pohodlné na celodenní nošení.

Čemu se vyhnout

 • máčení ve vodě nebo alkoholu
 • mlácení kladivem do patní části
 • nošení bot někým s větší nohou, který by je měl roztáhnout
 • vkládání brambory přes noc
 • vložení pytlíku s vodou a zmražení
 • zahřívání fénem

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. mitak

  Zapomněl jste na jednu další možnost a to koupit si takové boty, které sednou na délku, šířku i tvar kopyta a od začátku jsou pohodlné.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   To máte pravdu, ale pro některé z nás je to nesplnitelný úkol. Pak už zbývá jen bespoke :-)

 2. Lukáš Xeelee Findeis

  „Boty si kupujte spíše k večeru, kdy už máte nohy trochu oteklé a lépe trefíte správnou velikost.“
  Otékající nohy? A to má být normální? A kupovat si moc úzké boty, když mám široké chodidlo? Spousta bot je moc úzká a nepřirozeně deformuje nohu. V pohodlné botě by noha otékat neměla.

  Já tedy boty kromě speciálních příležitostí nenosím vůbec, ale dobrým kompromisem, který není potřeba rozcházet, jsou boty od Vivobarefoot. Mám dva modely Ra. Antilopí kůže je super materiál. Ty luxusnější ručně šité modely jsou tužší a nemají tak ultratenkou (3mm) podrážku. http://goo.gl/BpJstb

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Nejsem ortoped, ale skoro bych řekl, že nohy mírně otékají, i když chodíte bez bot. Jen si toho nevšimnete, protože jde o malé změny. Boty od Vivobarefoot vypadají zajímavě – myslel jsem, že vyrábějí pouze boty podobné Fivefingers.

 3. Vojta

  Rozcházím nové boty Barker Bourne. Kromě nakrémování jsem s nimi nic nepodnikal.
  Žádné velké utrpení se nekonalo, mám je na sobě po třetí a boty sedí lépe než úplně
  nové.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Nazouvací boty (mokasíny atd.) jsou hned napoprvé pohodlnější, protože nohu neobepínají tolik, takže je to klidně možné. Obzvlášť pokud máte i konfekčnější tvar nohy.

 4. Zdenda

  Nedávno jsem rozcházel nové boty „vojenským způsobem“, takže do práce na celý den. Trpěl jsem jako pes :-) Nejvíce mě tlačili z boku na malíček. Takže asi mám trochu širší chodidlo. Po týdenním utrpení se to zlepšovalo jen pomalu. Nakonec jsem vymyslel geniální věc :-) Po příchodu z práce, kdy jsou boty od vlhkosti jakš takš poddajné, jsem místo tlačící na malíček postupně zevnitř vytlačoval nerezovou lžičkou. Druhý den to bylo OK :-) Od té doby mi padnou jako ulité.
  Jinak ještě by mě zajímalo (jen ze zvědavosti, neboť to bohužel nejspíš nikdy nevyzkouším), jak je to s rozcházením bot šitých na míru. Tam to asi musí být dokonalé hned o začátku že…

 5. Benz

  Přidal bych svůj postřeh k nápadu kupovat boty večer. Udělal jsem to tak. Dal za ně nejakých těch 6-7 tisíc. Na druhý den ráno jsem v nich bez nadsázky nemohl udělat ani dva kroky. Fakt to nešlo. Úplně jiná bota. Domnívám se, že k večeru jsem měl už nějak upadlou klenbu chodidla a do boty se obul v pohodě. Ráno už ne.
  Časem se to trochu rozchodilo, trochu. Boty to jsou hezké, dá se v nich vydržet i celý den v kanceláři. Ale když víc chodím, tak raději vytáhnu ne tak hezké, ale o několik tříd pohodlnější Ecca, které jsem na začátek ani rozcházet nemusel.

 6. Jan

  Řekl bych, že co noha to originál. Těžko vyhovět všem.
  Spíš by mne zajímalo, jestli jste někdy použil změkčující pěnu.
  Četl jsem i o rozcházení nových kanad máčením střídavě v horké a studené vodě. Ale měl jsem štěstí na již rozchozené :o)

 7. Lubomír Kříž

  Zdravím, na tento článek mě přesměroval můj newsletter z e-shopu s military vybavením. Neporozuměl jsem proč, ale Váš článek jsem si přečetl. Před mnoha lety by mě možná takové věci zajímaly a možná bych se jimi i řídil. Nicméně jsem toho názoru, že pravé gentlemanství netkví v tom, jak se člověk obléká a obouvá, ale v prvé řadě, jak se chová. Můžete potkat stovky gentlemanů v montérkách, při svých pravidelných cestách do zaměstnání, vstávajíc, aby pustili dámu sednout, nebo pomáhajíc s kočárkem, apod. To jsou praví gentlemani. Je jim jedno, jestli na sobě mají oblek za tisíce nebo plavky a žabky. Důležité je pro ně chování, jednání a vyzařování. To, že o tom takto většina naší populace nepřemýšlí si nedělám iluze. A k Vašim botám, můžete mít „sebekvalitnější“ a „sebevypiplanější“ boty, pokud budou z „pravé kůže“, pro mě žádný gentleman nejste. Jste pouze ubohý člověk, který ještě nepřišel na to, že pravé gentlemanství je také ochrana zvířat, a ne jejich zaprodání obuvnickému průmyslu. To, že Vás někdo nebo něco nutí k jejich nošení je ještě věc jiná. Pokud budete mít boty z nepravé kůže, nemám nejmenších námitek. Navíc většina českých a moravských obyvatel ví, že takovéto boty skutečně pohodlné a hlavně zdravé opravdu nejsou. Proto jich mnoho chodí v obyčejných (či neobyčejných) teniskách, botaskách, pohorkách, sandálech atd. Ne pro zdraví, ale pro to pohodlí. Nejen kvůli zdraví se v poslední době roztrhl pytel s barefoot obuví. Já kupříkladu chodím ve Fivefingers už víc než pět let, nebo používám vložky do bot od pana Hanáka. Pochopitelně v přírodě chodím co nejvíce bosky. Toliko k Vašemu gentlemanství, nic ve zlém, pouze vyjadřuji svůj názor. Mějte pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *