Jak leští boty profesionálové

Zdroj: Dandy Shoe Care
Zdroj: Dandy Shoe Care

Leštění bot je pro mě vděčné téma. Může to být příjemná zenová aktivita jako kropení zahrady, ale také neskutečně frustrující očistec. Klíčové je mít ty správné nástroje a správnou techniku. Pokud jste neměli to štěstí, že by vás to naučil otec či děd (já ho neměl), nezbývá než metoda pokus-omyl, nebo to odkoukat.

Já se základy naučil kdysi dávno na semináři pánů Zachariáše a Lawarta, ale v poslední době jsem svou metodu vylepšil na základě videa od Justina FitzPatricka alias Shoe Snoba.

Klíčem k zrcadlovému lesku je voda, kterou aplikujete spolu s voskem. Dosud jsem ji osobně aplikoval současným namáčením hadříku do vosku i vody, ale Justin má lepší způsob: vodu aplikuje prstem po malých kapičkách (na videu od 2:11). Díky tomu máte mnohem lepší kontrolu nad jejím množstvím a místem určení.

Co si také zaslouží zopakovat je, že je opravdu potřeba minimální množství krému a vosku. Dle mého nejčastější chyba (které jsem se také dopouštěl), je používání přílišného množství přípravků. Kvůli tomu může na botě vzniknout vrstva suchého vosku, který jde poměrně těžko rozleštit. Při následování postupu dle videa výše se to snad ani stát nemůže.

Zároveň tím odpadají problémy s ulpíváním vosku v dírkách, pokud máte boty s ozdobným dírkováním (brogue).

Samozřejme jde o způsob důkladný a zejména časově náročný, pro běžný provoz si vystačíte s méně vrstvami a kratšími prodlevami pro schnutí, ale je dobré znát ideální způsob.

Podobných videí o leštění bot existuje spousta, pro zajímavost přikládám i má další oblíbená.

Asi první video, které mě uchvátilo a ukázalo, že i leštění bot je vlastně super estetická aktivita. Pochází z nějakého japonského blogu, takže se můžete kochat i nezvyklou východní estetikou

Video od Mr. Porter opět s Justinem FitzPatrickem. Víceméně stejné informace jako v novějším videu, ale opakování je matka moudrosti.

Druhá epizoda 1. řady Put This On, kde se tématu leštění bot věnují od 4:48. Oproti všem předchozím metodám jde o mnohem civilnější a jednodušší (tedy i praktičtější a reálnější) proceduru. Ale výsledný lesk není tak výrazný.

Jak leštíte boty vy? Máte svou vlastní proceduru, nebo následujete některé z uvedených videí? Máte případně i své vlastní oblíbené?

Komentáře

  1. Dom

   No jasne, ‚spit shine‘! Na botu vsak radno neplivat, ale postupovat metodicky ve stylu tiki-taka: tuknout hadrikem na jazyk, tuknout do vosku, nanest na botu, tuk, tuk, bota, tuk, tuk, bota… Pravdepodobne me pravidelna konzumace vosku jednoho dne zabije, ale je to jednoduche a neskutecne ucinne.

 1. Johny

  Je to krásný, mě se ale nejvíc osvědčila klasická vojenská metoda:
  Kiwi Shoe Polish
  vetřít hadříkem pevně do boty
  vyleštit silonkama :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *