Jak ladit barvu obleku a bot

Ladění barvy bot a obleku je možná větší alchymie, než by se mohlo zdát. Na internetu i v různých publikacích se dočtete často protichůdné informace. A že se pohybujeme v Čechách, je lepší být radši na „bezpečné straně síly“.

Strašně rád bych vám poskytl nějaké jednoduché řešení, ale pravdou je, že často záleží na citu, příležitosti a osobní odvaze nositele.

Ve Velké knize etikety od Ladislava Špačka se dočteme následující:

Máme-li světlý oblek, nezvolíme černé boty, ale raději hnědé, šedé nebo béžové, aby nevytvářely s kalhotami příliš velký kontrast. K obleku nosíme vždy jen šněrovací boty. (…) Hnědé boty nejsou společenské, hodí se k tvídovému nebo manšestrovému obleku, ke svetru, k džínám. Večer do společnosti si nemůžeme vzít jiné boty než černé s koženou podrážkou.

Černé boty se hodí téměř ke všemu

I když jsem často proti černým botám zaujatý ve prospěch hnědých, u obleků je to často ta nejbezpečnější volba. U černých obleků ani jiná volba není.

Nicméně jsem toho názoru, že když se posuneme k oblekům šedým a modrým, tmavě hnědé boty vypadají elegantněji.

Mám k tomu i historku, kterou často vyprávím: jednou nás na letišti oslovila paní (Češka, která si vzala Itala) a strašně se divila, že jsme Češi, protože jsme na sobě měli pěkné hnědé boty. Až tak je to u nás nezvyklé.

Jednoduchá verze: kdy černé a hnědé boty?

Jaké boty k obleku

S černými a tmavě hnědými botami se setkáme nejčastěji, proto na obrázku výše jednoduše vidíte, k jakým barvám obleku se hodí. Pokud byste rádi více detailů, pokračujte dále.

Pro pokročilé…

Zdroj: Reddit
Zdroj: Reddit

Tuto propracovanou infografiku jsem našel na Redditu – kromě rozdělení vhodnosti jednotlivých odstínů hnědé k jednotlivým barvám obleků naleznete v její spodní části pěkné rozdělení typů bot podle formálnosti. Málokde naleznete takovou úroveň detailu.

Jak kombinujete boty a oblek vy? Pouštíte se i mimo striktně černé vody?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Jan

  Dovolím si oponovat, podle mého názoru se k černému obleku tmavě hnědé boty (a např. červené kravatě) dají bez problému použít. Naopak to příjemně kontrastuje :-)

 2. Martin

  A co kombinace s taškou? Osobně mám problém při několika barvách bot/pásků k tomu volit dobrý odstín tašky a mít jich několik (pokud to není levná taška a pohybujeme se kolem 20 tis. Kč a výše). :(

 3. Eddie

  Mám 2 obleky – černý a šedý. Chystám se na večerní maturitní ples a dumám nad tím, jaký oblek si vzít. Samozřejmě vím, že po 6. večerní hodině by si muži měli obléci oblek černý (resp. tmavší barvy). Je to ovšem nutná podmínka?

 4. Jan Kraft

  Dobrý den,
  musím trošku nesouhlasit s tvrzením, že k černému obleku se musí nosit pouze černé boty a žádné jiné ne. Ano, večer do společnosti je to lepší, ale rozhodně není na škodu přes den oživit černý oblek jinou barvou, a to konkrétně hnědou, ovšem při výběru odstínu hnědé je třeba mít na mysli jedno pravidlo: k černému obleku pouze světle hnědé boty, tmavě hnědá se k černému obleku nehodí. Naopak, jak jsem již řekl, světle hnědá k černému obleku hezky ladí a dodává celkovému vzhledu svěží a mladistvý vzhled. Toť vše.

  1. GOS

   Já v tomto tématu nejsem nijak moc zběhlý, ale nějak mi v hlavě utkvělo, z nějakého článku, že problém v ČR je zrovna v tom, že muži nosí přes den černé obleky a proto jsme v zahraničí označování za národ funebráků. Takže bych spíše více řešil, ne to, jaké boty nosit přes den k černému obleku, ale spíše to, proč nosit přes den černý oblek. Pak už nám zůstanou černé boty jen k obleku v barvě antracit a k jiným barvám si už můžeme vybírat z více barev bot. Já mám černý oblek jen na pohřby a večerní události a na pohřeb bych bral jen černé boty a na večerní události už s vámi můžu souhlasit, že se může trochu experimentovat, ale já jsem zrovna zastánce černých bot k černému obleku. Ale taky jsem pro nošení na večerních událostech i jiných velmi tmavých obleků, než jen černých a tudíž i jiných bot než černých. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *