Co mám ve své bedně na čištění bot

Na internetu se dočtete spoustu rad a návodů, ale někdy je praktičtější zjistit, čím se daní lidé opravdu řídí a jak situace vypadá v realitě. Přišlo mi proto zajímavé podělit se s vámi o přesný obsah mé bedny (spíše bedýnky) na čištění bot. Věci v ní obsažené jsem nastřádal v průběhu asi dvou let od různých značek. Kdybych začínal odznova, držel bych se toho nejlepšího – Saphiru.

Na první pohled se může vosk na boty za 250 Kč zdát jako drahý, ale na druhou stranu vydrží strašně dlouho, takže jde opravdu o marginální výdaj. Já jsem zatím žádný produkt nevypotřeboval celý (a to si jich ani tolik nových nekupuji), u vosků obzvlášť budete muset leštit hodně a hodněkrát.

Bedna se vším všudy

Bedna na čištění botKaždý správný muž kromě nože v kapse musí mít i bednu na čištění bot. Existují krásné bedny od renomovaných značek za stovky a tisíce, ale já měl štěstí v tom, že mi jednu takovou vyrobila přítelkyně k narozeninám. Je trochu menší, takže se mi do ní vše horko těžko vejde, ale dohání to svou sentimentální a výtvarnou hodnotou.

Potřeby pro čištění a leštění hladce kožených bot

IMG_1781

Mým (a nejen mým) králem všech produktů pro péči o boty je Saphir Renovateur, který boty čistí, vyživuje a dodá i mírný lesk. Konzistencí se podobá krému na ruce a doporučuji ho aplikovat před každým leštěním.

Opakování: Proč je nuté používat kondicionér na kůži? Protože kůže bot časem vysychá a mohla by popraskat, pokud by nebyla pravidelně vyživována.

IMG_1799

Krém na boty od Saphiru je překvapivě největší novinkou v mé bedničce – dříve jsem používal výlučně vosky. Zakryje drobné nedostatky a šmouhy na kůži a dodá botám jemný sametový lesk.

IMG_1806

Krém je možné nanášet malým aplikačním kartáčkem, nebo hadříkem. Já používám kartáček – stačí rozetřít lehkou vrstvu po povrchu boty, nechat 10 minut zaschnout a poté přeleštit velkým kartáčem viz dále.

IMG_1795

Kartáč na boty nejasného původu (již jsem zapomněl), který slouží dodnes. Používám ho na očištění bot před leštěním a na závěrečné leštění při použití krému. Čím větší kartáč, tím snazší a zábavnější práce.

IMG_1804

Vosk je základ každého zrcadlového lesku. Na jeho aplikaci používám hadřík od Saphiru, ale vystačíte si i se starým bavlněným tričkem. Čím měkčí a savější bavlna, tím lépe. S umělovláknovými záclonami to jde těžko, vyzkoušeno za vás.

IMG_1783

Reno’Mat od Saphiru je těžký kalibr – z boty odstraní všechno, co není původní barva. Používá se pro skutečně hloubkové čištění, nebo při přechodu ze silikonových rychlo-houbiček na opravdový lesk. Neměl by se používat příliš často, více než 1x za rok nebývá potřeba.

IMG_1797

Krém na hrany podrážek jsem zmiňoval v článku zde – používám jej pouze občas, když chci dodat zašlou slávu okopaným hranám.

IMG_1785Další malý aplikační kartáček (tentokrát od Allen Edmonds), který mi slouží pro aplikaci krému na hrany podrážek výše. Dal by se jím nanášet i krém na boty, ale vyhradil jsem si ho na tmavější barvy.

Potřeby pro údržbu semišových bot

IMG_1791

Semišové boty mohou být mnohem jednodušší na údržbu, než ty hladce kožené. Ale i když se trochu zašpiní, jdou snadno umýt za pomocí čističe výše. Obdobná lahvička s názvem Protector mi slouží i jako voděodpudivý sprej, kterým boty preventivně stříkám před odchodem z domu – proto ani není na fotce, uchovávám jej mimo bednu.

IMG_1788Naprostá nutnost je gumový kartáč na semišové boty – tento je oboustranný; na jedné straně má štětiny gumové, na druhé běžné (ale trochu tvrdší než běžný kartáč). Díky němu obnovíte původní vzhled semiše a slehlé části.

IMG_1784 Zašpiníte-li si semišové boty, není nutné je hned mýt vodou. Pokud jsou nečistoty rázu spíše suššího (bláto, prach, …), je možné je jednoduše vygumovat. Na to slouží guma na semiš, která vypadá trochu zvláštně, ale svůj účel plní výborně.

To je z mé bedny vše. Co je v té vaší?

 

Komentáře

  1. McMac

    Tak já mám:
    – hadr z vyřazeného trička
    – vosky různých barev (kiwi a Loake)
    – impregnaci
    – tuk (nilfett) od Colonilu
    – jeden malý kartáč

    Určitě to časem vytuním o nějaké ten kondicionér, pořádný kartáč a asi krém.

    Mac

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček

      To je otázka – oboje má své pro a proti.

      Použití krému je o něco rychlejší, na druhou stranu je jeho lesk měkčí, sametový a výsledná vrstva není ani tolik voděodpudivá.

      S voskem si musíte trochu vyhrát a chce alespoň minimální zkušenost, ale výsledný lesk je mnohem větší, doslov jako zrcadlo a navíc působí mírně voděodpudivě.

    2. McMac

      Jak píše Pavel – ono se nedá říct, co je lepší. Krém je na to, aby bota měla danou barvu. Tzn. zakryje jemné vrypy a ze zešedlé udělá zase černou, jako byla dřív. Vosk je na lesk. Takže ideálně nejdřív krém a pak dovoskovat :-)

      Mac

  2. Pingback: Jak leští boty profesionálové | Pravý Gentleman

  3. Quang Vu

    Zdravím,

    chtěl bych se zeptat, pokud mám více páru bot.
    Je potřeba pro každý pár vlastní kartáč, aplikační kartáč, aplikační hard a lešticí hadr ??

    Děkuji za odpověd.

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček

      Pro každý pár to není potřeba, dobré je jen oddělit tmavé a světlé boty, aby se případně z kartáče/hadru nepřenášela i tmavší barva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *