7 věcí, které byste měli vědět před nákupem košile

7 věcí, které byste měli vědět před

Při nákupu prvních košil jsem stejně jako většina z Vás udělal řadu chyb. Zvolil jsem hutný materiál, ve kterém mi nebylo moc příjemně, nevhodně jsem zvolil límec, zapínání na knoflíky nebyla u mé první košile pro formální příležitosti také nejlepší volba. Dovolil jsem si na základě svých zkušeností vytvořit stručný návod, se kterým se většině běžných chyb vyhnete.

1) Bavlna nebo nic

Cokoliv jiného než 100 % bavlna bude s největší pravděpodobností průšvih. Snad jen s výjimkou lnu a hedvábí. Na omak poznáte velmi snadno, o jaký materiál se jedná – umělina bude zpravidla výrazně hrubší. Barva na bavlněné košili bude také plnější a hlubší. Rozdíl poznáte velmi rychle i při nošení. Umělina málo větrá a citlivější pokožku může snadno podráždit, takže se v létě budete potit až běda.

Košile z egyptské bavlny. Zdroj: http://www.nelsonwade.com/

2) Není bavlna jako bavlna

Důležitým kritériem kvalitní bavlny je tloušťka použité příze. Ta začíná zhruba na 30-40s u nekvalitní konfekce, pokračuje kvalitním standardem zhruba mezi 90-110s a končí u prémiových 200s. Čím nižší číslo, tím větší tloušťka, čím vyšší číslo, tím jemnější a kvalitnější látka. V zásadě by Vás mělo varovat, pokud prodejce toto číslo neudává, či nezná. Nejkvalitnější bavlna je ta pěstovaná v Egyptě a v Karibiku, která je poté zpracována v Itálii nebo ve Švýcarsku.

Další důležitý údaj značí, z kolika vláken se skládá jedna „nit“, ze které byla látka utkána. Často naleznete nápis „2-ply“, neboli dvojmo skaná, což se dá považovat za dobrou kvalitu.

3) Vazba látky

Dle hmotnosti tkaniny a jejího vrstvení rozlišujeme různé typy látek. Mezi ty nejběžnější u košil Oxford, Poplin, Twill, Herringbone  a End on End. Pokud bychom si měli krátce shrnout vlastnosti jednotlivých vazeb, bude to nějak takto:

Oxford

Zdroj: http://www.acuratedman.com/

Nejtěžší vazba, odolná, hrubé zakončení, neformální, příliš se nehodí k nošení v obleku

Poplin (popelín, plátnová vazba, také Broadcloth)

Poplin. Zdroj: http://www.glamcheck.com/
 Zdroj: http://www.glamcheck.com/

Lehčí látka vhodná na léto, dalo by se říci základní a nejjednodušší vazba.

Twill (kepr)

Zdroj: http://www.lewistaylorshirts.com/

Masivnější vazba, texturovaná, diagonálně tkaná, výborná na údržbu, přirozeně nemačkavá, pro většinu příležitostí

Herringbone (rybí kost)

Zdroj: http://www.businessshirtsonline.com.au/

Vzhledově velmi jemná látka, rychle schne, vhodná pro většinu příležitostí, tkaná do tvaru V.

End on End

End on End. Zdroj: http://www.lewistaylorshirts.com/
Zdroj: http://www.lewistaylorshirts.com/

Lehká podobně jako Poplin, tvořena střídavě protkávanými barevnými a nebarevnými vlákny, plnější struktura.

(V komentářích můžete přidat svůj názor.)

4) Raději se mačkejte…

Zdroj: http://instagram.com/pitti_italiano/
Zdroj: http://instagram.com/pitti_italiano/

Speciální podkategorii tvoří látky s nemačkavou úpravou (non-iron, non-wrinkle,..). Těm se raději vyhněte. Nemačkavosti se totiž dosahuje napuštěním látky formaldehydem nebo amoniakem. V obou případech je to špatně. Těch několik minut žehlení navíc se vyplatí.

Dalším argumentem proti non-iron košilím je jejich životnost: podle některých výrobců je přibližně o 25 % nižší.

5) Tvar límce

Zdroj: http://baby-toys.stprince.xyz/collar-types
Zdroj: http://baby-toys.stprince.xyz/collar-types

Důležitým kritériem formálnosti je vybraný typ límce. Formální košile = pevný límec. Přes to jednoduše nejede vlak. Kvalitnější formální košile mají výztuhy límce odnímatelné, používají se zpravidla kovové. Méně formální košile pak mají límce měkčí, nevyztužené.

Nejméně formální je bezesporu button-down límec se dvěma postranními knoflíky. Button-down košile jsou vhodné zejména k volnočasovějšímu oblečení. Tradičně se nosily bez kravaty, dnes je nošení s kravatou přípustné – zejména v USA a v rámci tzv. Ivy League stylu.

Button-down límec. Ivy League Style. Zdroj: http://ivy-league-style.com/
Button-down límec. Ivy League Style. Zdroj: http://ivy-league-style.com/

Nejtradičnější variantou je klasický (business) límec, který vypadá výborně s menšími kravatovými uzly. Jedná se o velmi bezpečnou volbu, se kterou si neuděláte ostudu při téměř žádné příležitosti, snad jen s výjimkou těch nejformálnějších.

Klasický límec. Zdroj: http://instagram.com/fabioattanasio/
Klasický límec. Zdroj: http://instagram.com/fabioattanasio/

Jeho modernější variantou je cutaway (žraločí) límec, který má špičky doslova seseknuté. Velmi populární je zejména v Anglii a je vhodný ke kombinaci se širšími kravatovými uzly, které vzniklý prostor vizuálně zaplní. Dá perfektně vyniknout výraznějším kravatám a je vhodný pro většinu příležitostí. Pro všechny ostatní límce je tady Four-in-hand.

Cutaway límec. Zdroj: http://instagram.com/fabioattanasio/
Cutaway límec. Zdroj: http://instagram.com/fabioattanasio/

V poslední době začínají být znovu populární límce s kulatými konci (round collar). Ty jsou obecně považovány za odlehčující prvek a pro přísně formální příležitosti se nehodí.

Speciální stojací límec s ohnutými špičkami pak mají košile smokingové, ty jsou, jak název napovídá, nejformálnější.

A vyhněte se prosím „módním“ dvojitým límcům a jim podobným.

6) Typy manžet

Zdroj: http://theartropolis.co.za/

U výběru manžet je nejdůležitější rozhodnout se, pro jakou příležitost budete košili nosit. Košile s francouzskými manžetami zapínané manžetovými knoflíčky jsou vždy formálnější než běžné knoflíkové. Formálnost ovlivníte také výběrem knoflíčků – barevné hedvábné uzlíčky (silk knots) jsou méně formální než zdobené kovové.

Zdroj: http://instagram.com/mararomrraro/
Zdroj: http://instagram.com/mararomrraro/

Pokud ale zrovna nejdete na důležité business jednání nebo večerní příležitost, hodí se více košile s manžetami na běžné knoflíky.

7) Znaky exkluzivity

Prémiové varianty košil se od těch běžných liší zejména použitým materiálem – existují i takové speciality jako čtvermo skaná bavlna v kvalitě 300’s. Mezi obvyklé vychytávky patří například perleťové knoflíky, materiál švů, jejich šířka a zakončení, způsob a materiál obšití knoflíkových dírek a hustota stehů. Zde však ale kategorii konfekčních košil pomalu ale jistě opouštím a přesouvám se ke košilím na míru.

perleťové knoflíky

Na jednom zahraničním fóru, které se věnuje pánské módě, jsem narazil na zajímavou debatu o tom, zda je košile s francouzskou manžetou kromě určité nepraktičnosti vůbec přijatelná k neformálnímu nošení pod svetrem. Co si o tom myslíte Vy? 

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Vojta

  Já bych si košili s francouzskými manžetami pod svetr určitě nevzal, tu jedině k obleku. Ale možná je to tím, že takovou košili mám jenom od T.M. Lewina z dob, kdy jsem ještě přesně neznal svoji velikost a je trochu větší než moje normální slim košile, takže se v ní cítím dobře jenom když to trochu skryje oblek :-).

 2. Martin Kysela

  Vždy záleží na konkrétní košili a celkové kombinaci. Nemyslím si, že by francouzská manžeta apriori nemohla být použita u neformálního outfitu.

 3. Martin

  Podla mojho nazoru a skusesnoti, niekto kto si oblieka/oblecie koselu s francuzskou manzetou si neoblecie sveter… ale len sako :)

  P.S. Kosela button down by sa s kravatou nosit nemala ;) s vynimkou hracou pola…

 4. Majda

  Zbytečné strašení non-iron košilemi. V normální kvalitě se vyrábí z high twisted yarn a chemická úprava se nepoužívá (výrobce košil by měl vědět :-) ). Mimochodem, stojáčky raději až k fraku/žaketu.

   1. Petr

    je to jen na ukázku, já se snažil at manžeta svetru působí jako bych měl sako ale pořád to upravovat a nesoustředit se na to moc nejde :) no moc pohodlné to není :)

 5. McMac

  Pokud se jedná o módní košile typu 7camicie, tak asi jo, ale jinak bez kravaty vůbec a pod svetr taky ne.

 6. Mr. F

  Francouzské manžety bez obleku jsou podle mě dnes už ok. Já je nosím bez kravaty k chinos a dokonce i k tmavým džínům – samozřejmě košile není čistě bílá nebo bledě modrá, to by asi působilo více formálně. Nosím v nich v těchto případech většinou manžetové uzlíky..

  Problém se svetrem nemám, neboť nosím spíše vesty (mám je radši, protože se mi lépe oblékají).

  1. Post
   Author
  1. Jirka Zajíc

   K Bandi Vamos obecně. Jejich střihy moc dobře nesedí, pokud jste hubenější postavy (mám sportovní postavu s úzkým pasem) a sortiment super slim fit není příliš obsáhlý. Jejich košile jsou spíše pro silnější postavy, navíc většina jejich sortimentu není ze 100% bavlny, nejvíce asi 80/20 a nebo 60/40, což je opravdu hrůza. K univerzální manžetě – jako u každé univerzální věci, i zde je nutné počítat s tím, že se jedná o určitý kompromis a nevýhodou je např. to, že manžetový knoflíček nedrží pevně na manžetě, protože není dvojitá a knoflíček na ní mírně plandá. Během tří měsíců skoro každodenního nošení těchto košil jsem v důsledku toho o jeden knoflíček přišel. Předtím jsem bohužel neměl přehled o tom, co a kde nakoupit. Další nevýhodou těchto košil od Bandi je to, že nemají knoflíky na předloktí a pokud nosíte košili s rozhalenkou bez saka, může se vám v některých situacích nepříjemně odhalovat ruka. Závěr – univerzální manžetu nemohu doporučit, je to až moc velký kompromis.

  1. Post
   Author
   Daniel Rufer

   Ty jsou skutečně moc pěkné!

   Spíš jsme si akorát ne zcela rozuměli, v článku píšu, že kovové kostice se používají zpravidla, tj. běžně, rozhodně jiný materiál nevylučuji. :)

 7. Václav

  „[…] zda je košile s francouzskou manžetou kromě určité nepraktičnosti vůbec přijatelná k neformálnímu nošení pod svetrem. Co si o tom myslíte Vy?“

  Čistě osobní pohled: Přijatelná možná ano, ale… Sám bych si košili na manžetové knoflíčky pod svetr (za běžných okolností) určitě nevzal. Krom toho, že se jedná o poněkud méně komfortní kombinaci, působí to i krapet úsměvně (což už dokumentuje foto Daniela Craiga; díky objemnější francouzské manžetě je lem rukávu u svetru nehezky roztažený, což je samozřejmě na první pohled okamžitě patrné).

 8. František Golis

  Jako textilák, bych v bodě 2) Není bavlna jako bavlna dal přednost jemnosti příze v Tex, 30-40s to nevím co si pod tím představit.
  Souhlasím s Martinem místo plátna je K pravý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *