6 nesourodých tipů k mokrému holení

Určitě to znáte z vlastní zkušenosti: začnete se zajímat o nějakou oblast, přečtete všechno, na co přijdete, experimentujete a začínáte si budovat vlastní znalosti. A v průběhu zjišťujete malé tipy a triky, které jen tak někde nevyčtete, ale ve výsledku celý proces zpříjemňují, nebo řeší rozličné problémy.

Pár takových tipů se mi sešlo i pro mokré holení.

1) Otáčením žiletky prodloužíte její životnost

obrázek-2Kvalitní žiletka vydrží několik holení před tím, než se ztupí a holení se stane nepříjemným. Poznáte to jednoduše: začne tahat za vousy a prostě už to nebude ono. Můžete to trochu oddálit otáčením žiletky – často mají na rubu a líci číselné označení 1,2 a 3,4.

Díky tomu se žiletka ztupí rovnoměrně z obou stran.

2) Štětku vyklepejte a osušte ručníkem

Aby vám štětka na holení nezatuchla, je nutné ji nechat po každém holení důkladně vyschnout ve stojánku. Kvalitní jezevčí štětka do sebe při holení nasaje enormní množství vody, takže není triviální z ní vodu dostat.

Asi nejšetrnější a nejúčinnější způsob je horkou vodou ze štětky vymýt všechno mýdlo, poté ji poklepáním o hřbet ruky několikrát vyklepat, tak aby se rovnoměrně rozvinula do všech stran a mohl štětinami lépe proudit vzduch.

Na konec ji můžete ještě trochu otřít o ručník, jednoduchým krouživým pohybem, jako byste nabírali barvu z palety.

3) Zjistěte si tvrdost vody

Zdroj: AntiCalc
Zdroj: AntiCalc

Snadnost rozdělání pěny z mýdla závisí mimo jiné i na tvrdosti vody, kterou doma máte. Čím tvrdší voda, tím to půjde hůře. Tvrdost vody můžete zjistit asi nejsnadněji na mapách tvrdosti vody, např. zde.

Pokud máte doma vodu tvrdou, nic moc s tím bohužel nenaděláte. Leda byste si zakoupili změkčovač vody.

4) Udělejte si mapu vousů

Příklad mapy vousů.
Příklad mapy vousů.

Častým problémem při holení je zarůstání vousů. To se děje mužům s kudrnatými vlasy a vousy, případně těm, kteří se holí proti směru růstu vousů. Základní pravidlo holení s minimalizováním zarůstání vousů je tedy holit se po směru růstu vousů. To se ale někdy snadněji řekne, než udělá.

Vousy jsou nevyzpytatelné a rostou si, jakým směrem zrovna chtějí. Někdy se jejich směr mění tolik, že vytvářejí na tváři kolečka či víry. V takovém případě, pokud se chcete holit skutečně pohodlně a do hladka, může být řešením mapa vousů.

Co je to mapa vousů? Jednoduše nákres toho, jakým směrem vám kde na tváři vousy rostou. Pro jednoduchost si můžete stáhnout předpřipravené šablony, nebo si pohrát s touto aplikací.

5) Holení studenou vodou

Zdroj: Art of Manliness
Zdroj: Art of Manliness

Skoro v každém článku o holení se dozvíte, že klíčem k pohodlnému oholení bez podráždění a zarůstání vousů je horká voda a důkladné změkčení vousů. Holení studenou vodou tedy nedává příliš smysl, že?

Je to taková hereze mokrého holení, ale existuje spousta zastánců holení studenou vodou. Někteří na něj přešli z vody horké a zmizelo jim podráždění kůže po holení.

Holení studenou vodou je jiné v tom, že vousy zůstanou tvrdé a podle některých vzpřímenější. Díky tomu je žiletka oholí přirozeněji, i když trochu hruběji, více to „drhne“. Na druhou stranu díky tomu, že jsou vousy vzpřímenější, nebudou tolik zarůstat.

Ale není to takový relax, jako nahřátý ručník a horká voda. Každopádně alespoň jednou vyzkoušejte, třeba vás to chytne.

6) Kde skladovat použité žiletky?

obrázekŽiletky jsou už z definice pořádně ostré a není příliš bezpečné vyhazovat je jen tak do koše. Naštěstí na tento problém někteří výrobci mysleli a uzpůsobili krabičky žiletek tak, že do nich můžete ty použité jednoduše zastrčit.

Stejně tak, jako nové žiletky vystrkujete vrchní štěrbinou, můžete ty staré použité spodní štěrbinou do krabičky vrátit. Až spotřebujete všechny žiletky v krabičce, jednoduše ji vyhodíte i s těmi použitými.

To je pro dnešek z mé strany vše. Máte nějaké vlastní triky? Zkoušeli jste se někdy holit studenou vodou?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Jakub Kvapil

  Já někde viděl na internetu, že žiletka jde nabrousit o kvalitnější rifle! Ale nezkoušel jsem.

 2. Richard

  Dobrý den, dovolte abych komentoval bod 2. Zapomeňte na oklepávání štětky o zápěstí a následné sušení ručníkem! Každé, té nejlevnější i té nejkvalitnější štětce ze štětin Silvertip Badger úplně postačí, když ji zcela mokrou několikrát (10x) silně třepneme pouze rotací zápěstí (jako bychom chtěli otřást vodu z rukou) někde v prostoru, kde nevadí odstřikující voda (já používám sprchový kout). Tímto způsobem dostaneme zcela dostaneme veškerou vodu ze štětky a přitom dostane tvar, jako by se zrovna měla fotit do katalogu. Když ji pak zavěsíme hlavou dolů do příslušného stojánku, udělali jsme pro její životnost všechno, co jsme mohli.
  Co se týče holení studenou vodou – mohu jednoznačně doporučit! Zhruba před rokem jsem se vrátil k čistě klasickému způsobu mokrého holení (mýdlo-štětka-žiletka, břitva) a musím se přiznat, že jsem kvůli podráždění pokožky (zvláště na krku) párkrát uvažoval o ústupu zpět k plastikovým „instantním“ mnohobřitým holítkům.
  Když jsem před měsícem četl článek o holení studenou vodou, zněl logicky a tak jsem to zkusil. Už mě nikdo nedonutí, abych se holil teplou vodou po sprše. Holení studenou vodou, jako první fáze ranní toalety je daleko více osvěžující, probudí vás a pokožka je jako „dětská prdýlka“.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Děkuji za komentář.

   Ohledně oklepávání: já to oklepávání štětky asi nedokážu správně popsat, ale ve výsledku to dělám totožně, jako to popisujete ve svém komentáři.

   S mokrým holením sám poslední dobou experimentuji, tak jsem rád, že funguje i ostatním!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *