4 základní způsoby, jak složit kapesníček do saka

Začít nosit kapesníček v saku vyžaduje už tak dost odvahy (v české společnosti), nemůžete riskovat nejistotu z toho, že ho máte v kapsičce „špatně“. Připravil jsem jednoduchý obrázkový návod, jak složit kapesníček čtyřmi základními způsoby.

1) Televizní hlasatel

Televizní hlasatel
Televizní hlasatel

Způsob na „televizního hlasatele“ je jeden z nejjednodušších a nejefektnějších. Naprostý základ je takto složený bílý bavlněný/hedvábný kapesník v černém saku na večerní příležitosti. Obecně se dá říci, že tento styl působí uhlazeněji a čistěji než ostatní styly. V kombinaci s uhlazenými vlasy a puntičkářským zbytkem oblečení ale můžete působit až odpudivě dokonale. Trochu nedokonalosti a rozevlátosti v oblékání neškodí.

Jak na to?

Začněte s rozloženým kapesníčkem.
Začněte s rozloženým kapesníčkem.
Jednu stranu přehněte zhruba do třetiny.
Jednu stranu přehněte zhruba do třetiny.
Přehněte druhý konec.
Přehněte druhý konec.
Kapesníček přehněte na polovinu.
Kapesníček přehněte na polovinu.

2) Trojúhelníkový způsob

Trojúhelníkový způsob
Trojúhelníkový způsob

Kapesníček se dá skládat i do různých geometrických vzorů, z nichž jeden trojúhelník je ten nejjednodušší. Kapesníček se dá skládat i do dvou, tří i čtyř trojúhelníků, nicméně to už jsou pokročilé způsoby. Já osobně takto kapesníček nenosím, neboť dávám přednost neuhlazenějším stylům níže, ale to je skutečně jen moje osobní preference.

Jak na to?

Rozložený kapesník přehněte do trojúhelníku.
Rozložený kapesník přehněte do trojúhelníku.
Velký trojúhelník přehněte z jednoho rohu opět na polovinu.
Velký trojúhelník přehněte z jednoho rohu opět na polovinu.
Jeden roh zhruba ve třetině přehněte.
Jeden roh zhruba ve třetině přehněte.
Stejně tak druhý.
Stejně tak druhý.

3) Nadýchaný styl (puff fold)

Takto by měl vypadat hotový výsledek.
Takto by měl vypadat hotový výsledek.

Nadýchaný styl je jeden z mých oblíbených. Je velice jednoduchý, kapesník nemusíte nijak skládat, ale přesto vypadá relativně uhlazeně.

Jak na to?

Kapesníček chytněte za prostředek dvěma prsty.
Kapesníček chytněte za prostředek dvěma prsty.
Druhou rukou jej takto sevřete.
Druhou rukou jej takto sevřete.
Vsuňte jej do kapsy u saka.
Vsuňte jej do kapsy u saka.

4) Cípy ven

S bavlněným kapesníčkem bude výsledek vypadat zhruba takto, hedvábný bude rozevlátější.
S bavlněným kapesníčkem bude výsledek vypadat zhruba takto, hedvábný bude rozevlátější.

Nejméně uhlazený a zároveň můj neoblíbenější styl. Skládá se podobně jako nadýchaný styl výše, jen se do kapsy vkládá opačně, cípy ven.

Jak na to?

Kapesníček opět chytněte vprostřed dvěma prsty.
Kapesníček opět chytněte vprostřed dvěma prsty.
Druhou rukou jej sevřete.
Druhou rukou jej sevřete.
Spodní část můžete mírně přehnout.
Spodní část můžete mírně přehnout.
Výsledný "balíček" by měl vypadat zhruba takto.
Výsledný „balíček“ by měl vypadat zhruba takto.

V Gentleman Store nabízím i krásné bavlněné kapesníčky. Určitě si je alespoň prohlédněte.

Nosíte kapesníček v saku? Pokud ano, jak si ho skládáte VY?

Komentáře

 1. Martin Pecina

  Nejčastěji mám klasiku, které říkáte televizní hlasatel, na druhém místě je pak puff. Nosit v Brně kapesníček je ovšem poněkud adrenalinová záležitost, málokdo takový módní prvek ponechá bez komentáře. Často se pak strhne debata, proč kapesníček „neladí“ k vázance nebo motýlku. Je to náročné. :)

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Je potřeba vydržet! Já jsem naivní optimista, takže si pořád myslím, že se to časem zlepší.

   A děkuji za komentář.

 2. Pingback: Recenze: kravata a kapesníček bubibubi | Pravý Gentleman

 3. Pingback: 10 nejčtenějších článků roku 2014 | Pravý Gentleman

 4. Gabriela

  Zdravím a díky za prima článek, partner nosí kapesníčky v saku běžně, ale já jsem si ho dnes vzala do klopy poprvé (u ženy možná neobvyklé, ale šedé tvídové sako jsem opravdu oživila ;) A mám na Vás takovou možná nezvyklou otázku: máte tip, jak kapesníčky skladovat? Naše sbírka se poněkud rozrůstá, ale na rozdíl od dámských hedvábných šátků, které se většinou prodávají s krásnými a praktickými obaly, kapesníčky se prodávají „jen tak“. Náš šuplík se jimi začíná plnit, kapesníčky se začínají ničit a „muchlat“. Nějaký tip na skladování? Srolovat, jako šály? Přehnout a srolovat? Skládat do čtverečku a uchovávat v pytlíčku?

 5. Rudo

  Chcel by som sa opýtat ako to je s kravatou a motylikom a este vreckovkou v saku co ma a co nema ladit ? Pracujem v obchode s oblecenim v oddeleni kosiel a doplnkov tak by som si to rad ujasnil. Dakujem za odpoved.

  1. Jaromir A. R. Vich

   Ahoj Rudo, zdravim na Slovensko. Sice o vic nez tri roky pozdeji, ale presto … Odpoved neni jednoducha, ale pokusim se srozumitelne zestrucnit.

   Zakladni pravidlo #1: kapesnicek nesmi byt ze stejne latky/vzoru jako kravata (s pouze jedinou vyjimkou – zenich na svatbe). Ptate se, proc tedy soudobi vyrobci tak radi nabizeji sety? Inu proto, ze se rozsiril nesvar mit to oboje stejne. To je vsak jen novodoba lenost, snaha lacinno a bez prace docilit jakehosi svetackeho efektu … vysledkem cehoz je pouze nevkus. Takze: sety klidne kupovat, ale pouze pro ucely rozsireni sbirky kapesnicku – pro separatni pouziti.

   Zakladni pravidlo #2: kapesnicek nesmi narusovat celkove barevne ladeni kompletu (tzn. nesmi se barevne tlouct s kravatou, kosili, ale ani opaskem ci botami!). Kapesnicek doplnuje komplet v pribuznych barvach / vzorech, a to jeste pouze decentni formou – nesmi na sebe strhavat pozornost na ukor zbytku odeni. Pro ujasneni: k svisle prouzkovane kosili si v ramci obleku take neberete shodne svisle pruhovane oblekove kalhoty, nybrz barevne ladici a vzorove vyhovujici. S kapesnickem vuci zbytku je to shodne.

   Zakladni pravidlo #3: spravne zvoleny kapesnicek se barevne a/nebo vzorove do pribuznych tonu ladi BUD s kravatou NEBO s kosili NEBO s botami. Vzdy si vyberte jedno z toho, s cim jej budete ladit, nesnazte se se vsemi temito polozkami. Pokud to ve vami zvolene kombinaci lze, znamena to, ze vas komplet je fadni a nudny (coz muze byt pro nektere spolecneske prilezitosti, pochopitelne, zcela v poradku).

   Priklad #1: mate kravatu v prevazujicim modrem zakladu s malym cernym a bilym diagonalnim prouzkem. Vhodny kapesnicek bude napriklad: cely cerny se stribrnym lemem, nebo jednobarevny syteji modry, nez je zakladova barva kravaty, anebo v jakekoliv tmavsi nebo svetlejsi barevne kombinaci libovlnych dvou ci vsech tri barev kravaty ve vzoru prouzku nebo mrizky.

   Priklad #2: mate kravatu s vzorem ruzovych kvetin na tmave cervenem zakladu. Vhodny kapesnicek bude kuprikladu jakykoliv s odlisnym kvetinovym nebo prirodnim vzorem (stromy, listky), kde vzor bude bily a zaklad svetle cerveny.

   Pro motylky plati zcela stejna pravidla. Moji odpoved vyse neberte definitivne, jen se v ramci svych omezenych znalosti snazim zodpoved Vasi zadost, nejsem zadny odbornik na spolecenske odivani, pouze informovany a pouceny laik :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *