16 párů bot, které mám v botníku

Vždy jsem rád četl články, ve kterých reální lidé popisovali svůj reálný šatník nebo botník. Obvykle totiž čtete, co je cool a trendy, ale ani autor sám obvykle dané věci doma nemá. Psaná realita se od té žité pak může značně lišit. Proto bych rád popsal, jaké boty v současnosti vlastním, jaké s nimi mám zkušenosti a kam bych se dál rád posunul.

Od té doby, co prodáváme Berwicky, se můj botník značně rozrostl. Docela tomu napomáhá fakt, že si je beru za nákupní cenu, jinak bych jich zdaleka tolik neměl. Určitě to není potřeba.

V tuto chvíli mám v botníku (zleva odshora):

Ve zbytku článku vypíchnu jen několik mých nejoblíbenějších modelů.

Nejčastěji nosím

V létě nedám dopustit na mokasíny – jsou o něco vzdušnější než uzavřené polobotky a nemusím je šněrovat. Zároveň vypadají dobře i s šortkami. Dříve jsem nejvíce nosil hnědé semišové Loake Eton, poslední dobou jsem přesedlal na modré semišové tassel loafers od Meerminu, které jsem konečně rozšlápnul do pohodlnosti. Dlouho jsem se třásničkám bránil, ale člověk si zvykne velice rychle.

Přes zimu to jsou pak perka Berwick Solomons. Svoji pohodlnost jsem posunul na další level a už si boty nemusím ani šněrovat. Mají gumovou podrážku, takže se hodí i do mokra, jen je hodně hladká, takže na kluzkých chodnících nedrží úplně dobře.

Nejvýstřednější boty

Herring Monarch, neboli palácové papuče. Staly se z nich takové moje signature boty, i když je téměř nenosím. Občas si je vezmu na doma, nebo když jdu někomu otevřít před dům, ale měl jsem je i na plese. Nevýhoda je, že mají hodně tenkou podrážku, takže se je snažím nenosit příliš.

Nejpohodlnější boty

Mám širší chodidla, takže mi zpočátku nejsou pohodlné žádné boty a musím je poměrně dlouho rozcházet. Pak už to ale jde. V tuto chvíli jsou asi kromě mokasín nejpohodlnější boty značky Manesy (dříve to bylo Friendly Suits), které designoval Martin Lawart. Oproti klasicky anglickým mají jinak tvarované kopyto, které mi ale dobře sedí. I když zpočátku se mi do nich vůbec nechtělo jít, protože byly na můj vkus hodně špičaté, nyní na ně nedám dopustit. Většinou je nosím na slavnostnější příležitosti s oblekem.

Co mi ještě chybí

Abych měl boty opravdu na každou myslitelnou příležitost, rád bych dokoupil ještě následující modely.

  • Čisté černé oxfordky – nyní mám lehce zdobené, které mě trochu tlačí. Nosím je ale víceméně jen na ples, protože jiných večerních událostí se neúčastním.
  • Lakýrky – kdybych je někdy náhodou potřeboval ke smokingu. A abych věděl, jak je to s jejich údržbou a mohl kvalifikovaněji radit.
  • Tmavě hnědé derby – na běžné nošení. Zjistil jsem, že derby nemám skoro žádné.

Co nepotřebuju, ale líbí se mi

Bot mám objektivně až moc, ale je to přecijen součást šatníku, o které jsem napsal i ebook a ze všeho oblečení mi jsou asi nejbližší. Snažím se, abych si kupoval jen modely na rozšíření obzorů (derby s bílou gumovou podrážkou Berwick Easton a Berwick Falstaff z imitace krokodýlí kůže), které nejsou příliš podobné botám, které už mám.

V tuto chvíli mám v hledáčku jenom jedny boty – boots z koňského kordovanu, které nám přijdou na podzim. Je to materiál, o kterém jsem zatím jenom četl, ale nikdy ho na noze neměl. Takže povinnost.

A pak ještě jeden typ boty, říkám jim „pohorkové boots“. Reálně jde o vyšší boty, které se podobají klasickým pohorkám, zejména tkaničkami, ale jsou vyrobené z klasické kůže podobně jako polobotky. Nejznámější model je asi Marmolada, které ale stojí 1000 EUR. Alternativu měli například u Suitsupply za dostupnějších 300 EUR, uvidíme jestli bude na podzim opět v nabídce.

Komentáře

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček

      Žádný velký proces na to nemám – jen rukama promačkám patovou část boty (ohýbám ji směrem dovnitř boty), aby trochu změkla a pak boty prostě nosím. Nejdřív jen pár hodin a postupně prodlužuji. Pocitově se mi zdá, že nejlépe jsem rozchodil boty, které jsem nosil následně více dní za sebou (oproti běžnému doporučení).

  1. Martin

    Dobrý den.

    Nehezky inspirativní článek :-) Už nějaký čas jsem přemýšlel o rámových botách, ale nikdy mi úplně neseděl typ podrážky. Teď bohužel vidím, že se krásné kvalitní rámové boty dělají i s hrubými „traktorovými“ „commando“ podrážkami a tím pádem mám dojem, že už nedokážu odolat.
    Pro začátek jsem si vyhlédl boty Archie C od Grenson, ale nějak nedokážu dekódovat, jak je to s onou možností náhrady prošlapaných podrážek, jež je pro rámové boty typická. Platí to jen pro kožené podrážky a nebo se to vztahuje i na tyto tlusté gumové?
    Dále, je nějaký trik na odhadnutí vyhovující velikosti? Bohužel, budu muset objednávat přes e-shop, takže možnost vyzkoušení padá. Začnu tím, že objednám stejnou velikost, jakou nosím běžně. Ale co pak, když bota nesedne? Objednat menší či větší o půl čísla, o číslo, či čekat, jestli se bota nerozchodí?
    Díky za jakékoli rady.

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček

      Tak to rád slyším :-).

      Gumové podrážky se moc často nerekonstruují, protože je kumšt je prošlapat. Ale samozřejmě to jde.

      Při zkoušení bot doporučuju vybrat takovou, ze které při běžném chození nevyjíždí pata a netlačí příliš ve špičce. V obchodě stačí vyzkoušet 2-3 velikosti a člověk to pozná, na dálku je to horší. Ale předpokládám, že máte nějakou zkušenost se zkoušením nerámových bot. Rámové se nijak zásadně neliší.

      1. Martin

        Kdykoli jsem musel kupovat nové boty, bylo to proto, že ty staré už jaksi postrádaly vzorek na podrážce. Jestli neumím chodit a nebo máme tady na východě drsnější nejen kraj, ale i chodníky, nevím…

        Cožpak o to, v obchodě bych si vybral. Ale jak říkám, tohle bude muset být e-shop, protože kamennou prodejnu s botami Grenson jsem prostě nenašel. No každopádně díky, zkusím držet při objednávce palce nebo tak něco.

        1. Dan Rufer

          Dobrý den,

          já mám Loake Lennox (semišové rámovky s gumovou podrážkou) a když jsem ji prochodil – trvalo mi to zhruba tři roky docela intenzivního nošení – zcela standardně jsem je poslal na rekonstrukci. Jde o to, aby ty boty měly rámovou konstrukci, to, jestli je ta podrážka gumová nebo kožená nehraje na možnost rekonstrukce žádný vliv.

  2. Tomas Linger

    Herring Monarch jsou parádní. Respekt, neb tohle obou, již se mnou dcery nikdy nikam nepůjdou. Marmolada nejde nechtít. Otázkou je jak dloho jim bude trvat než se prošlápnou. Na dálku bych je kupovat nechtěl. Nejvíce Vám v dobrém závidím nádherné Barker Harrison. Až bude jednou čas … Shell Cordovan to jistí :-).

  3. Vladimír

    Dobrý den Pavle. Jako vždy zajímavý článek, děkuji. Mám od Vás Berwicky a jsem moc spokojený. Neplánujete udělat recenzi na boty od nějakého českého ševce? Váš názor na boty Michala Pavlase by mě moc zajímal (Executive Oxford). Co se týče bot šitých na zakázku, jsou v ČR asi cenově nejpřijatelnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *